2020 Yılında Popüler Olacak İşler Hangileri?

Dünya genelinde piyasaların sürekli olarak değişim içinde olduğu ve bu durumun çok hızlı bir şekilde geliştiği gözlemleniyor. Dünya Ekonomi Formu geçtiğimiz günlerde bir rapor ile 2020 yılında popüler olacak işler ile ilgili bilgi verdi. Demografik ve bunun yanı sıra yaşanan teknolojik gelişmeler ele alındığında 7,1 milyon kadar meslek bu dönemde artık işlevsiz kalmış yani yok olmuş sayılacak. Bu işlerin büyük kısmının da beyaz yakalı olarak bilinen çalışanların yaptığı işler oluşturuyor. Rapor gelecekte popüler olacak işler ile ilgili verileri bir araya getirmiş durumda. Yapılan araştırmalar ile ileride gerekli olacak iş gücünün ne yönde ihtiyaç oluşturacağı belirlenmiş ve buna göre popüler olacak meslekler dizayn edilmiş. Raporun hayata geçmesi için tam 15 büyük ekonomi ile görüşmeler yapılmış. 9 adet popüler sektörün incelenmesinin ve 350 üzerindeki iş verenin fikrinin alınması sonucunda ortaya çıkan rapor; meslek seçiminde dikkat çekici nitelikler taşıyabilir.

Veri Analistleri

Hazırlanan rapor; 2020 yılında popüler olacak işler arasına veri analistlerine yoğun bir şekilde yer vermiş durumda. Birçok sektörde bu pozisyonun çok daha önemli bir hale geleceğine dair kanılar var. Rapor hazırlanırken birçok anket oluşturuldu ve anketlere verilen cevaplar derlendiği zaman; verilerin yığınla olduğu ve bunların bir düzen içine sokulması gerektiği ortaya çıktı. Teknolojik gelişmeler bütün sektörler için müthiş ancak sürekli olarak yeni bir veri ortaya çıkıyor. Bu veriler bir araya getirilemediği için bir yığın olarak duruyor ve sürekli olarak yenilerinin de ortaya çıkmaya devam ettiği gözlemleniyor. Bu yığınlar içerisinde anlamlı parçalar yaratmak için herkesin veri analistlerine ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor.

Bilgisayar ve Matematik Ağırlıklı Meslekler

Bilgisayar ve bunun yanı sıra matematiğin ana kaynak olduğu mesleklerin büyümesi neredeyse kaçınılmaz. Bu meslekler büyürken; programcılara, yazılımcılara ve bilgi güvenliği sağlayacak olan analistlere ihtiyaç sürekli artacağı için bu mesleklerin de 2020 yılında popüler olacak işler arasında yer aldığı düşünülüyor. 2020 yılına kadar bu mesleklere olan ihtiyacının artmasının yanı sıra aynı zamanda bilgisayar ve matematik alanında yeni mesleklerin de ortaya çıkacağı düşünülüyor. Sözü edilen rakamlar ise 2 Milyon üzerinde.

Mimar ve Mühendisler

Mimar ve aynı zamanda Mühendis için gerekli olan taleplerin artarak devam edeceğini belirten rapor bunun yanı sıra bazı eklemelere de yer vermiş durumda. Rapor içerisinde biyo kimyasal, robotik teknoloji, nano teknoloji ve malzeme mühendisliğinin talebinin artacağı ve bu mesleklerin 2020 yılında popüler olacak işler arasında bulunduğunu ekliyor. Bu alanda gelişen mühendisliklere her geçen gün talebin artacağı yönünde bir veri oluşumu söz konusu.

Satıcılar

Teknoloji bütün sektörü sarıyor. Bu gelişmeler devam ederken aynı zamanda şirketlerin değerlerini de farklı bir yerde tuttuğunu gözlemlemek mümkün. Kişilerin yeni çıkan ürünler alanında uzmanlaşması ve bunun satışını doğru bilgiler ile yapabilmesi ihtiyacı; teknoloji geliştikçe artacak bu nedenle 2020 yılında popüler olacak işler arasında satış uzmanları da yer alıyor. Satış uzmanlarının ise bu dönemde mühendis gibi kişilerden oluşacağı yani ürünü tam olarak anlayan ve anlatan kişiler olması gerektiğinin de üzerinde duruluyor. Tabii ki bu konuda kendini geliştirmiş kişiler de bu mesleği yerine getirebilir.

Uzman Yöneticiler

Rapor özellikle yöneticiler ile ilgili ilginç bir değerlendirme yapıyor. Yeni sistem içerisinde artık eski tip yöneticilerin başarılı olma ihtimali son derece az. Değişen ve aynı zamanda dönüşen sistem içerisinde yeniliklere ayak uydurabilen yöneticilere ihtiyaç var. Donanımlı ve aynı zamanda enerjiyi yönetebilen yeni tip yöneticiler son derece önemli. Bu nedenle sektör eski ve suratsız yöneticilerden sıyrılarak dünyaca ünlü güler yüzlü profesyonellere ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Tasarımcılar

Reklamın oldukça önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Rapor gelecekte de reklamın ve ambalajın önemini ortaya koyar şekilde ürün tasarımcılarına olan ihtiyacın artarak büyüyeceğini söylüyor. Monoton işlerin düzenlenerek optimize edilmesi açısından bu durum önem taşıyor.

İnsan Kaynakları

Bazı meslekler tamamen ortadan kalkarken bazı meslek guruplarına olan ihtiyaç da o mesleklerin köklü hale gelmesini sağlayacak. İnsan kaynakları pozisyonu da bunlardan birisi. Sadece özlük dosya hazırlamaktan bahsedilmeyen bu süreç içerisinde; insanların yeteneklerine uygun alanlara yerleştirilmesi ve performans ölçümü gibi konularda insan kaynaklarının ilerleyen dönemlerde çok daha önemli bir hale geleceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara