Arıcılık Desteği Alma Şartları – 2019 Arıcılık Desteği

Çiftçiler arıcılık desteği alma şartları konusunda ciddi bir araştırma içerisindedir. Çünkü devlet destekli hibe almak isteyenler bu anlamda birçok kuruma başvuru yapabilir. Başta Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere KOSGEB programlarına yapılacak başvurularda arıcılık desteği alınabilmektedir. Elbette arılarla beraber üretimde olması gereken malzemeler de hibe kapsamındadır.

Arıcılık Hibe Şartları Nelerdir?

Daha önceden herhangi bir hibe almamış olan girişimciler arılı kovan desteklemesi konusunda destek alabilmektedir. Ayrıca faizsiz kredi alabilirken hibe başvurusu da yapabilirsiniz. Ek olarak arıcılık desteği alma şartları arasında, işletme sahibinin en az 30, en çok 1000 adet arılı kovan başvurusunda bulunduğu unutulmamalıdır. Yani işletmeler kendi tesislerinde minimum 30 adet arılı kovan bulundurduğu zaman bu hibeden yararlanabilir. Son olarak kişinin arıcılık kayıt sistemine üye olma şartı da bulunmaktadır.

Genç Çiftçi Arıcılık Kredi ve Hibeleri

2019 yılı için arıcılık destekleri kapsamında sunulacak kredi, 30 bin TL’ye kadardır. Ayrıca 18-41 yaşlarında olan ve ilk defa arıcılık faaliyetinde bulunacak olanlara verilen kredi kapsamında ihtiyacınız olan ekipmanları da satın alabilirsiniz.

Devlet destekli hibe ve kredilerin sunulduğu günümüzde ana arı ile kovan destekleri de sunulmaktadır. Ana arılar için adet başına 15 TL destek verilmektedir. Alternatif olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kooperatifine başvuru yapanlar yine ilk kez bu sektörde yer almak için yüzde 70’e varan kredi desteği alabilir.

Arı Yetiştirmek için Gerekli Malzemeler

Arıcılık desteği şartlarına uyum sağlayanlar arı yetiştirmek için gerekli malzemelerden de yararlanmaktadır. Bu anlamda hibe içerisinde yer alan ilaçlar, arıcılık kıyafetleri, bal eritme ve süzme araçları, arı yem ve yemlikleri ile körük, kovan ve bal dinlendirme malzemelerini de krediyle birlikte alabilir.

Arıcılık Hibe Desteği KOSGEB

Bal üretim desteği sunmakla beraber KOSGEB arıcılık hibesinden yararlanmak için KOSGEB girişimcilik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Daha sonra iş planı hazırlayarak arıcılık desteği alma şartları üzerinden kredi alabilirsiniz. İlgili kurumdan alacağınız krediyle sahip olacağınız arıların 3 sene boyunca satılmaması şartı vardır. En az 40 adet arılı kovan desteği sunan KOSGEB anlaşmalı Ziraat, QNB Finansbank, Yapı Kredi ve Şekerbank üzerinden kredi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara