Bankalarda İdari Takip Süreci Nasıl Başlar?

Tüketiciler acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvurur. Bütçeye göre alınması gereken kredilerin ödenememesi halinde bazı süreçlerin başladığı unutulmamalıdır. Bu kapsamda bankalarda idari takip süreci hakkında bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle idari takip sürecinde borçların mutlaka ödenmesi gerektiği bilinmelidir. Çünkü kısa sürede kapanan bu sürecin ardından bankalarda yasal takip süreci başlamaktadır.

İdari Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Tüketicilerin borcunu 3 ay art arda ödememesi halinde bankalar sürekli olarak borçluyu aramaktadır. Bu arama sürecine ek olarak SMS bildirimleri de gönderilmektedir. Psikolojik olarak etkilenen borçlular, borcunu tahsil etmek amacıyla arayan banka ile anlaşma yapabilir. Bu anlaşmalarda borcun tamamının istendiği unutulmamalıdır. Ayrıca borcun tamamının ödenmemesi halinde yasal takibe alınan tüketicileri çok daha zorlu bir süreç karşılamış olacaktır.

Günümüzde bankalarda idari takip süreci devam ederken tüketicilerin sürekli aranması ve hatta bazı bankaların tehdit yoluna başvurması, hoş karşılanacak bir durum değildir. Ayrıca idari takip süreci borçların 3 ay art arda ödenmediği borç kesim tarihinden hemen sonraki 1 haftayı kapsamaktadır.

İdari Takipte Borç Ödenmezse Ne Olur?

1 haftalık süre boyunca borcun ödenmemesi durumunda hızlıca yasal takip sürecine geçilir. Yasal takiple birlikte kredi skoru aniden düşmekle beraber sigortalı çalışanlarına maaşına dörtte bir oranda haciz gönderilir. Eğer borçlu kişi çalışmıyor ve üzerine ait bir gayrimenkulü bulunmuyorsa, avukatlar bir süre daha tüketiciyi telefonla rahatsız etmeyi sürdürecektir.

Borcun ödenmemesi halinde yasal takibe girecek olan tüketiciler genelde borç kapatma kredisi hizmeti almak ister. Ancak bu durumda da ipotek ve kefil şartı aranacaktır. Günümüzde borç kapatma kredisi veren bankalar çoğunlukta olmakla beraber kredi skoru düşük olanlara da kredi vermektedir. Yine de bankalarda idari takip süreci başladıktan sonra bu kredilere başvurmak daha mantıklı olacaktır.

Yasal takipte olan bir tüketici artık bankalardan hizmet alamaz. Kefil veya ipotek göstermeden de bankacılık ürünlerinden yararlanamaz. Buna ek olarak bankalar borcu tahsil edebilmek amacıyla ikamet adresine sürekli tebligat gönderecektir. Bu durumda yine tüketiciyi zor günler beklemekle beraber borcun kapanması için gerekli aksiyonlar alınmalıdır.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara