Bankalarda Yasal Takip Süreci Nasıl Başlar?

Yasal takip süreci, bankaya olan kredi kartı veya kredi borçlarının ödenmemesi sonucunda yaşanmaktadır. Bankalar, borçlarını tahsil edebilmek için öncelikle tüketicilere idari takip süreci başlatır. Daha sonra ise yasal takibe geçiş süreci yaşanır. Bu durumda bankalarda yasal takip süreci, idari takipten 1 hafta sonra başlar. Ardından da uzun bir süre bankalardan herhangi bir hizmet alınamaz.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Borçlular için sürekli yapılan uyarılara istinaden ödeme yapılmaması halinde idari takip süreci başlatılmaktadır. Bu süre zarfında tüketiciler sürekli SMS ve banka telefonları üzerinden rahatsız edilir. Borcun ödenmemesi halinde eve icra gönderileceğini aktaran bankalar aslında tüketicileri tamamen strese sokarak borçlarını tahsil etme yoluna gider. Ancak üzerinize ait herhangi bir gayrimenkul bulunmuyorsa, anlaşma yoluna gidebilir veya borcunuzu bir süre daha erteleyebilirsiniz.

Borçlu tüketicilerin SGK’lı bir işte çalışması halinde bankalarda yasal takip süreci başladıktan sonra maaşa icra gönderilir. Dörtte birine icra konulan maaş, borç bitene kadar dörtte bir oranında hesabınıza aktarılır. Bu yüzden borçlarınızı zamanında ödeyerek herhangi bir icra uygulamasıyla karşılaşmamanız önerilmektedir.

Yasal Takip Kredi Skorunu Etkiler mi?

Yasal takipten önce karşılaşacağınız idari takip, kredi skorunun düşmesine neden olur. Haliyle bankalara yapacağınız başvurular da reddedilmeye başlar. Öte yandan kredi skoru düşük olanlara kredi veren bankalara başvurarak yeni bir kredi çekmek ve borcunuzu kapatmak isteyebilirsiniz. Fakat bu durumda da yeni bir borç sorumluluğu altına gireceğinizi unutmayın.

Yasal Takipte Eve İcra Gelir mi?

Daha önceki zamanlarda banka görevlileri, avukatlarla beraber eve icra uygulamasına başvurmaktaydı. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir. İdari süreçte bankalar bu konuda borçluları tehdit etmeye varan cümleler kurarak psikolojik olarak etki yaratmak isteyecektir. Fakat bu tür durumlarda sizlerin de konuyu mahkemeye taşıma hakkınız bulunmaktadır.

Paylaştığımız bu bilgiler bankalarda yasal takip süreci ile ilgili yaşanan sorunlar arasındadır. Belirtildiği üzere üzerinize ait bir taşınmaz yok ise herhangi bir sorun yaşamadan bankalarla anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Bir süre ödeme alamayan bankalar varlık fonlarına borcunuzu satarak sizinle iletişimi kesebilmektedir. Ancak bu süre genelde 3 ile 5 yıl arasındadır.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara