Bankaların Kara Listesi Ne Demek?

Kara listenin finans sektöründeki adı yasal takip durumu olarak geçmektedir. Günümüzde birçok insan ekonomik sıkıntılardan dolayı kredi çekmeye yelteniyor. Bilinçsiz kullanım sonucunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi de halk arasında söylenen “kara liste” dir. Yazımızın devamında bankaların kara listesi ne demek sorusunun cevabını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, kişinin kredi çekerken sözleşmede belirtilen zorunlulukları yerine getirmediğinde zaman girdiği sorundur. Bu zorunluluklardan bazıları şu şekildedir;

  • Ödeme tarihi geldiği zaman 90 gün içerisinde ödemesini yapmaması durumudur. Bu durumda yasal takip süreci başlatılmaktadır. 90 günün sonunda ödeme yapsanız dahi kredi siciliniz zarar görmekten kurtulamayacaktır.
  • Ödeme günü yapacağınız ödeme tutarının altında bir meblağ yatırmanız dahilinde o ay ki borcunuz kapanmayacaktır. Bu durumda kredi siciliniz zarar görerek, kredi skoru anında düşecektir.

Yasal takip süreci başladıktan sonra sadece müşterisi olduğunuz banka için değil tüm bankalar için kara listeye düşmüş oluyorsunuz. Bu durumda ise hiçbir bankadan kredi talep edemez hale geliyorsunuz. Ayrıca bankaların kara listesi ne demek konusunda uzun yıllar bankalardan hizmet alamayacağınızı da unutmayın.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Yukarıda bankaların kara listesi ne demek? Sorusunu cevapladık. Bu kara listeden çıkması zor gibi görünse de aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Borcunuzu ödedikten sonra “borcu yoktur” kağıdını teslim aldıktan kısa bir süre içinde otomatik olarak düşecektir. Fakat tüm bankalar kişinin kredi geçmişini gördüğünden dolayı kredi başvurunuzun onaylanmama ihtimali artar. Bu sebepten dolayı kara listeye düşmemeye özen gösterin.

Kara Listeye Düştükten Sonra Haciz Gelir mi?

Kişi ödemelerini yapmadığından dolayı yasal takip sürecine girdiğinden dolayı haciz işlemi başlatılabilir. Borçlu kişinin üzerine olan araç veya gayrimenkul var ise icra gelecektir. Banka borçlunun üzerinden borcunu üzerine kayıtlı olan varlıklardan tahsil edememe durumunda maaşına haciz işlemi başlatmaktadır. Bunun sonucunda borçlunun maaşından bir miktar kesinti yaşanabilir.

Ödemelerimi Eksiksiz Yapıyorum Fakat Adım Kara Listede Yer Alıyor

Bazen borçlu ödemelerini eksiksiz ve zamanında yatırmasına rağmen üzerine yasal takip süreci başlatıldığını görmektedir. Bu durum bankaların yaptığı hatalardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu durumda bankanızdan bilgi alıp Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden sorunun giderilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara