bitcoin boğa sezonu 2019

Bitcoin Boğa Sezonu Yükselecek

Bitcoin Boğa Sezonu Yükselecek

Herkesin merak ederek beklediği bitcoin boğa sezonu 2019 yılının orta aylarına doğru yükseliş göstererek rekorlar kıracak.2014 – 2015 den bu yana devam eden ayı piyasası kriptoların yükselmesiyle birlikte bitcoin boğa sezonu ilk adımını atmış olacak.

Öncelikle ayı piyasası, boğa piyasası veya altın ayı piyasası gibi terimleri sizlere bahsedecek olursam; başta borsa piyasası olmak üzere, forex piyasası, hisse senedi piyasası gibi finans piyasasın da borsanın nasıl geliştiğine dair söylenen terimlerdir. Bu terimlerde ayı piyasası fiyatların kötümser olduğuna dair söylenen bir terimdir. Yatırımcıları ve taraftar yatırımcıların da düşüşte olduğunu gösterir. Buna zıt olarak boğa piyasası fiyatların artışlarını sergileyen trendleri ile bilinir.

 

Ayı Piyasası Oluşum Süreci

Ayı piyasası, finansman hareketlerin ve değerlerin düşüşe doğru ilerlediğine ve genel olarak da düşüşün hâkim olduğuna dair söylenen piyasa tipidir. Yatırımcıların artık satışa geçtiğini ve fiyatların da bu oranda düşeceğini söyleyebiliriz. Ayı piyasası hâkimiyet gösterdiği zaman fiyatlar da isteğin azalmasına bağlı olarak düşüşler gerçekleşir. Düşüşlerin etkisiyle kötümser bir havanın hâkim olduğu ayı piyasası etkisini göstermeye devam ettikçe fiyatlar da düşecektir.

Bu esnada piyasa da satışlar da görülecektir. Yatırım aracında fiyat grafiğine bakıldığında düşüşe dair bir hareketlik gözlemlenecektir. Piyasa trendinin karşılığı tam olarak fiyatların ilerlediği yöndür yani bu durumda teknik ve temel analizler yapıldığında piyasanın hangi yönde gittiğini ve gideceğini tahmin edebilirsiniz. Genel olarak grafiklere baktığınız da trendi yorumlayabilir ve buna göre alım veya satım yapabilirsiniz.

18. yy den itibaren İngiltere de doğan ve ABD’de sık kullanılmasıyla yaygınlaşan ayı piyasası tabiri genel olarak fiyatların düşüşünü göstermektedir. Ayı piyasasının varlığından söz edebilmek için grafikte gösterilen en iyi fiyattan yani zirvesinden %20 oranında düşüş göstermesiyle başlar, bu durumda bu durumun varlığından bahsedebilmemiz için zirveden %20 oranında düşüşün meydana gelmesi gerekmektedir. %20 oranında bir düşüş durumu olduğunda piyasa da kötümserlik hakim olmaya başlar ve satıcıların da sayısı artarak fiyatlarda gerileme ve düşüş meydana gelir.

 

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı

Boğa Piyasası Oluşum Süreci

Boğa piyasası, finansman hareketlerin ve değerlerin yükselişe doğru ilerlediğini ve genel olarak yükselişin hakim olduğuna dair söylenen piyasa tipidir. Yatırımcıların satıştan ziyade alıma geçtikleri ve beklentilerinin de iyi yönde olduğu bir piyasa tipide diyebiliriz. Ayı piyasasında fiyatların düşüşte olduğuna dair gözlemlenen fiyat değerleri, sahaya boğalar hâkim olduğu boğa sezonunda fiyatlarda artış gözlemlenir. Boğa piyasası tabiri tıpkı ayı piyasasında olduğu gibi 18.yy Londra’da kullanılmaya başlamıştır ve Amerikan Birleşik Devletleri sayesinde yaygınlaşmıştır. Boğa piyasasının oluşum sürecini şu şekilde sıralayabiliriz;

1) Ayı piyasasında zirveden %20 oranında düşüş gerçekleşmesi gerektiği gibi, boğa sezonunda da fiyatların yeteri kadar dibi gördüğü düşünülür ve büyük yatırımcılar tarafından alıma geçilir.

2) Yatırımcıların alımlarıyla birlikte fiyatlarda hareketlenme başlayarak yükselişe doğru bir çizelge ve grafik görülür. Alımların artması ile birlikte finans piyasaların da iyimser bir hava hakim olur.

3) Küçük yatırımcıların da alıma geçtiği zaman fiyatlar yükselişini hızlandırır ve belli bir doyumluk seviyesine ulaşır. Fiyatlarda düşüş görülmediği zamana kadar da boğa piyasası hâkimiyetini sürdürür.

4) Fiyatlar dip seviyesinden %20’nin üstüne çıktığında boğa piyasasının başladığı da söylenir. Bu durumda ayı piyasası ve boğa piyasası bir döngünün iki ayrı koludur.

Boğa Sezonu 2019

Bitcoin para değeri hayatımıza girdiğinden itibaren medyada önde gelen isimlerden her zaman olumsuz yorumlara maruz kaldıysa da karşılaşmış olduğu onca engel ve şüpheci yaklaşımlara rağmen bitcoin güçlenerek yoluna devam etmekte. Piyasada şuan bulunduğu durum sizi aldatmasın çünkü bitcoin 2018 yılının kışından sonra tepe tepe noktasının hangi seviyede olacağı konusunda medyada çok çeşitli tartışma ve öngörüler gündeme geldi. Hazırlanan tarihsel bir rapor üzerine bitcoin boğa sezonu zirvesi 102,000 dolar olarak öngörülüyor.

Yazar Hakkında
Toplam 11 yazı
Bülent Yakut
Bülent Yakut
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara