Borçlu Ev Satılabilir mi? İpotekli Ev Satışı

Ev kredisi çekerek konut sahibi olanlar çoğu zaman borçlu ev satılabilir mi hakkında araştırma yapmaktadır. Öncelikle konut kredisi alırken satın alınacak konuta ipotek konulacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle var olan borcun tek seferde tahsil edilmesi ile ipotek kaldırılabilir. Ayrıca bu tür durumlarda satıcı kişiye kredi borcu haricinde ödenmesi gereken miktar da bankaya yatırılır. İşlem karşılığında da blokeli çek alınır. Yapılacak bu uygulamadan önce mutlaka konut kredisi kapama sürecinde ödenmesi gereken tutarlar bankadan öğrenilmelidir.

Kredi Borcu Devam Eden Konut Satılabilir mi?

Bankadan öğrenilecek olan ipotekli konut satış bedeliyle beraber satıcı blokeli çeki bankadan tahsil eder. Borcun yer aldığı bankaya toplam konut tutarı yatırılır ve ipoteğin kaldırılması için bankaya başvuru yapılır. Tüm bu işlemlerle beraber bankadan alınacak onay yazısı, tapu dairesine gönderilir ve süreç başlatılır. O halde borçlu ev satılabilir mi konusunda bu sürece dikkat edilmelidir.

İpotekli evin satışı sürecinde çok sayıda yazışma gerçekleşir. Alıcı da bu süreçte yapacağı kredi başvurusunun sonucunu bekler. Bankadan ipotekli olan evle ilgili kapama tutarı ödendikten sonra ipotek kaldırma yazısı alınır ve satış işlemleri bu sayede başlar. Yeni bir krediyle ipotekli ev satın alan kullanıcı kredi açılışı yaptıktan sonra ev sahibi olabilir.

İpotekli Ev Satın Almak için Gerekli Belgeler

İpotekli ev satın almak için standart konut kredisinde ihtiyaç duyulan belgeler talep edilmektedir. Bu süreçte borçlu ev satılabilir mi araştırması yapan kullanıcılar ipoteksiz konut kredisi alamamaktadır. Yani her hizmette olduğu gibi bu süreçte de mutlaka bankayla sözleşme yapılarak gerekli aksiyonlar alınmaktadır.

İşlem süresince ortaya çıkacak masraflara da dikkat edilmelidir. Erken kredi kapama cezası kapsamında anaparanın yüzde 1’i ya da 2’si tahsil edilmektedir. Bankalar ortaya çıkacak masraflarla ilgili tüketicilere detaylı bilgi verdikten sonra onay alarak gerekli işlemleri başlatır. Standart konut kredisine ek olarak evi satışa çıkaran kişiye de ekstra masraflar uygulanacağı için ipotekli ev satışı yapmadan önce gerekli araştırmalar tamamlanmalıdır. Bankayla yapılacak görüşmeler neticesinde tüm rakamlar tespit edilerek karşılıklı alış ve satış işlemlerine kısa sürede başlanabilmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara