Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bankalar teknolojinin gelişmesine paralel olarak yeni nesil hizmet türünü hayata geçirmektedir ve bu hizmetlerden biri olan cebe havale nasıl yapılır sorusu, banka müşterileri arasında sorulan sorulardan biridir. Cebe havale göndermek, hayatı kolaylaştıran bir işlemdir. Cebe havale işlemi, cepbank olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem, bankada hesabı olmayanlara para göndermektir. Önceleri banka hesabı olmayan kişilere para transferinin yapılması, hem mesai saatleri içinde hem de dışında mümkün olmamaktaydı. Günümüzde ise cebe havale yöntemiyle banka hesabı bulunmayana bilme para transferinin yapılması mümkün olmaktadır. Bu işlemde para transferi yapılırken paranın gönderileceği kişinin telefon numarası ve TC kimlik numarası yeterlidir.

Cebe Havale Nedir?

Cebe havale, elektronik ortamlar aracılığı ile yapılan para transferi işlemine denilir. Ancak cebe havale sisteminin kullanılabilmesi ve para transferinin yapılabilmesi için bankanın cebe havale sistemini kullanması gereklidir. Bu tutar ortalama 2 ile 3 TL’dir. Bazı bankalar para transferlerinde masraf almamaktadır. Böyle bir banka ile çalışıyorsa cep havale işlemi için para ödenmesi söz konusu değildir.

Günümüzde cebe havale nasıl yapılır denildiğinde, parayı gönderecek olanın internet bankacılığı kullanması gereklidir. İnternet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra para transferleri menüsündeki cepbank ya da cebe havalenin yer aldığı menüye giriş yapılmalıdır. Ardından bankanın talep ettiği cep telefonu ve TC kimlik numarası gibi bilgiler yazılmalıdır. Cebe havale işleminde minimum 20, maksimum 1000 TL gönderilebilir. ATM’den maksimum bu tutarlar çekilebilir. Ancak iki parça halinde yani 1000 TL + 1000 TL’nin de gönderilmesi mümkündür. Bu şekilde iki ayrı referans numarası kullanılarak ATM’den yaranın çekilmesi söz konusudur.

Cebe Havale Limitleri Ne Kadardır?

Cebe havale işleminde günlük para gönderim limiti bankaya göre değişmektedir. Limitin ne olduğu, müşteri hizmetlerinden öğrenilebilir. Ancak üst limit olarak genellikle 1000 TL belirlenmişse de müşteriye göre değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Yüksek miktarlarda havale işlemi yapılacaksa bankanın müşteri hizmetleri ile görüşülmesi gereklidir. Bu görüşme telefon bankacılığı ile değil bizzat şubeye giderek yapılmalıdır. Gönderi limitinin artırılması için ıslak imzalı başvuru dilekçesinin doldurulması gereklidir. O halde cebe havale nasıl yapılır denildiğinde de işlem sırasındaki yönergelerin takip edilmesinin yeterli olduğu söylenebilir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara