Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir? 2019 Dul Maaşı

Devlet destekli sosyal yardımlardan biri olan dul aylığı, muhtaç kadınlar için sunulmaktadır. Haliyle dul aylığı alma şartları nelerdir konusunda da çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Öncelikle sigortalı çalışırken prim gününü doldurduktan ya da emeklilik döneminde vefat eden kişilerin eşleri için verilen dul maaşı 2019 yılında da devam etmektedir. Aslında 2011 yılından beri sunulan ve güvencesi olmayan dul kadınlara verilen dul maaşı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için yazımızı takip etmeniz yeterlidir. Son olarak 2 ayda bir verilen bu desteğin 550 TL olduğu bilinmelidir.

Muhtaç Dul Aylığı Şartları 2019

2019 yılı için belirlenen şartlara uyum sağlayanlar bu destekten faydalanabilmektedir. Söz konusu şartlar;

  • Kadının muhtaç durumda olması
  • SGK’ya bağlı olmaması
  • Resmi nikahlı olan eşin vefat etmesi
  • Farklı bir gelire sahip olunmaması
  • SGK’dan maaş alınmaması şeklinde sıralanabilir.

İkamet edilen bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sadece nüfus cüzdanı ile yapılacak başvuruların ardında ilgili birim heyeti inceleme sürecini başlatır. Dul kadının gerçekten muhtaçlık durumu var ise başvuruya onay verilir ve 2 ayda bir 550 TL olmak üzere dul maaşı bağlanır. O halde dul aylığı alma şartları nelerdir konusunda ihtiyacınız olan bilgiler bu şekilde sıralanabilir.

Dul Maaşına Ek Destekler Nelerdir?

Dul aylığı desteği alanlar için belediyeler, vakıflar ve valilik de bazı destekler sunmaktadır. Eğer kadının bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise öncelikle sağlık sigortası desteği sağlanır. Bununla beraber kadının var ise çocuklarına eğitim desteği kapsamında eğitim malzemeleri sağlanır. Buna ek olarak kadınlara gıda ve kış aylarında kullanılmak üzere yakacak yardımı verilir. Tüm bu destekler dul maaşına ek destekler kapsamında ele alınmaktadır.

Dul Maaşı Kesintiye Uğrayabilir mi?

Yukarıda paylaştığımız şartlara uyum sağlanılmaması halinde dul maaşı kesintiye uğramaktadır. Buna ek olarak dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Kayıt dışı çalışma durumunda maaş kesilir.
  • Sosyal yardım alınması halinde maaş iptal edilir.
  • Habersiz yapılacak olan incelemelerde muhtaçlık durumunun olmaması halinde kesinti yapılır.
  • Nikah dışında farklı bir kişiyle bir arada yaşayanların da bu desteği iptal edilir.

Özet olarak dul aylığı alma şartları nelerdir ve bu desteğin nasıl iptal edilebileceği ile ilgili bilgiler bu şekildedir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara