Emekli Maaşına Haciz Gelir mi? Emekliye İcra Gönderilir mi?

Emekliler, emekli olmadan önce çektiği kredilerden dolayı mağduriyet yaşayabilir. Günümüzde emekli maaşına haciz konusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk olarak bu maaşa herhangi bir icranın konulamayacağı bilinmelidir. Ancak bankalar bu konuda farklı uygulamalara başvurarak emekli maaşına haciz koyabilmektedir. Yazımızın devamında konuyla ilgili tüm detayları öğrenebilir ve gerekli aksiyonları almaya başlayabilirsiniz.

Emekli Maaşına İcra Gelir mi?

Kanunlarla korunan ve devletin emekliye tanıdığı önemli bir hak olan emekli maaşına haciz uygulanamaz. Yani emekliler, emekli olmadan önce borçlanmış ise bu borçlarından dolayı icraya tabii tutulamaz. Her ne kadar bu maaş devlet tarafından garanti altına alınarak sunulsa da bankaların bazı uygulamaları, hacze neden olabilmektedir.

Emekli Maaşına Nasıl Haciz Gelir?

Bankalar her türden borçluya borçların tahsilatı için sözleşme göndermektedir. Bu sözleşmede emekli olunsa bile maaşa icra gelebileceğine dair ibarenin olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda asıl önemli olan durum, emeklinin sözleşmeyi imzalayıp imzalamayacağıdır. Eğer sözleşme imzalanırsa emekli borçlu, borcunu kabul etmiş olur ve doğrudan maaşına icra gelmesine neden olur. Sözleşmenin imzalanmaması halinde herhangi bir yükümlülük söz konusu olmayacaktır.

Bankaların başvurduğu bu yöntemle ilgili emeklilerle beraber diğer borçlular da dikkatli olmalıdır. Çünkü hapis ibaresinin de olabileceği banka sözleşmelerinin maddi ve manevi anlamda kişileri etkilediği unutulmamalıdır.

Emekli Maaşı ve Haciz Uygulamaları

Emekli maaşı üzerinden yukarıdaki durumlar dışında haciz işlemi gerçekleştirilemez. Fakat emeklinin kendi adına kayıtlı olan taşınmazlarına icra gönderilebilir. Yani bir gayrimenkul veya araç sahibi olan emekliler, bu taşınmazları kaybedebilir.

Sizlerle paylaştığımız bu bilgilerin tamamı emekli maaşına haciz uygulamaları konusunda dikkat edilmesi gerekenlerdir. Aslında birçok tüketici henüz bu konularda yeteri kadar bilgiye sahip değildir. Özetleyecek olursak, bir emeklinin maaşına kendi rızası dışında haciz konulamaz. Ayrıca borç sözleşmesinin imzalanmaması halinde icra gönderilemez. Sadece emeklinin üzerine kayıtlı olan taşınmazlara el konulabilir. Elbette borç sözleşmesinde yer alan ibarelere her zaman dikkat edilmelidir. Çünkü krediyi çekmeden önce de farklı ibarelerin olduğu sözleşmelerle karşılaşabilirsiniz. Emekli maaşına icra konulamadığı gibi farklı uygulamalarla da emekliler mağdur edilemez.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara