Emekliler Ne Kadar Kredi Alabilir?

Çalışan tüketiciler gibi emekliler de kredi başvurusu yapabilmektedir. Ülkemizde 10 milyondan fazla emekli vardır. Ayrıca bu kişiler emekliler ne kadar kredi alabilir konusunda sürekli araştırma yapmaktadır. Elbette emeklilere özel çok sayıda kampanyanın düzenlendiği günümüzde faiz ve vade oranları da araştırılmaktadır. Bu konuda bankaların çeşitli kriterlere göre hizmet verdiğini söylemek mümkündür.

Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emeklilere tüm bankalar kredi imkanı sunmaktadır. Bu yüzden düzenli bir geliri olan her tüketiciye bankalar hizmet vermeye devam etmektedir. Asgari ücretlilere bakıldığında, maaşın yarısı ödenecek taksit sayısına eşit olmalıdır. Emekliler ise maaşın sadece yüzde 60’ı kadar aylık ödeme yapabileceği bir krediye sahip olabilir. Bankalar bazı durumlarda emekli kredilerini onaylamayabilir. Yine de emekliler ne kadar kredi alabilir sorusuyla ilgili bazı bankalar daha yüksek miktarlarda kredi şansı sunmaktadır.

Emekliler Kaç TL Kredi Alabilir?

Emekli maaşına göre düzenlenen kredi miktarı genelde 10 bin ile 20 bin TL arasındadır. Fakat bankaya ipotek göstererek bu rakamın daha yüksek meblağlara ulaşabildiğini söyleyebiliriz. Öyle ki bazı bankalar bu rakamları ciddi anlamda yükseltirken 50 bin TL’ye kadar da maaş verebilmektedir. Yine de bankalar arasında karşılaştırma yaparak düşük faizli kredilerden yararlanma şansınızı artırabilirsiniz.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir?

Emekli vatandaşlar ihtiyaç kredisinin yanı sıra konut kredilerine de ihtiyaç duymaktadır. Örnek olarak aylık 2000 TL maaş alan bir emekli, konut kredisini 90 bin TL’ye kadar kullanabilmektedir. Çünkü ödenecek taksit tutarı ortalama olarak 1,200 TL olmalıdır. Yüzde 60 oranına kadar yararlanabileceğiniz konut kredisiyle ilgili yine düşük faizli kredilerden faydalanmanızda fayda var.

Emekliler Ne Kadar Araç Kredisi Alabilir?

Konut ve ihtiyaç kredisinin yanı sıra araç kredisi de emeklilere sunulmaktadır. Taksit ödemeleri 600 TL’yi geçmeyecek şekilde kullanabileceğiniz taşıt kredisi ayrıca 900 TL’ye kadar çıkabilir. Bu kapsamda emekliler ne kadar kredi alabilir konusunda her bankanın kendine özgü politikalarının olduğunu da söyleyebiliriz. Haliyle aylık bütçenizi ayarlayarak rahatlıkla kredi alabileceğinizi unutmayın. Her banka belirli dönemlerde kampanyalar sunarak emeklilerin ihtiyaçlarına da yanıt vermektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara