En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar 2019

Bütün bankalar mevduatlarını genişletme çabası içindedirler. Çünkü mevduatı büyük olan bankalar daha büyük sermayeye sahip olurlar. Kişiler paralarını en yüksek mevduat faizi veren bankalar üzerinden değerlendirmek ister. Burada müşteri parasını çalınma, kaybetme gibi risklerden koruduğu gibi faiz ile bir miktar gelirde elde etmektedir. Bankalar ise mevduatlarını genişleterek daha büyük sermaye sahibi olmaktadırlar.

Mevduat Hesabı Açmak Mantıklı mı?

Birçoğumuz yastık altında biriktirdiğimiz bir miktar paraya sahip olabiliriz. Biriktirilen para ile karlı bir iş yapılamıyor, istediğimiz ürünü alamıyor veya harcama ihtiyacı duymuyorsak biriktirilen parayı geri alma koşulu ile bankalara yatırabiliriz. Bankalar vatandaşların herhangi bir nedenle biriktirmiş oldukları parayı alarak ihtiyacı olan başka kişilere kredi olarak verip kar etmek isterler. Kısaca mevduat olarak isimlendirilen bu durum kişinin biriktirmiş olduğu parayı belli bir süre ve faiz karşılığında bankaya emanet etmesi işlemine verilen isimdir.

Mevduat hesapları faizli mevduat hesabı ve faizsiz mevduat hesabı olarak ikiye ayrılır. Faizsiz mevduat hesabı ile kişi parasını anlaştığı bankaya istediği zaman yatırıp çekebilmektedir. Burada parasını yatıran kişi bankadan faiz talep edememektedir. Faizli mevduat hesabında ise kişi biriktirmiş olduğu parayı bankaya belli bir süreliğine yatırır. Kişi parasını bankada tutuğu süre boyunca bankadan faiz alır.

Mevduat Faizi Getirisi Hesaplama

Aylık mevduat faizinden gelen kazancı öğrenmek için bankaların internet üzerinden yayınladıkları özel hesap makineler kullanılabileceği gibi elle kolayca yapılan bir hesap ile de bunu öğrenebilirsiniz. Burada elle yapılan işlemlerde hata olabileceği için elle yaptığınız işlemlerin bankaların özel hesap makineleriyle sağlamasının yapılması önerilir.

Bura hesap için ana paranızın ne kadar olduğu, bankanın size verdiği mevduat faizi ve paranızı bankaya emanet edeceğiniz ay sayısının bilinmesi yeterlidir.

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar

Bankaların kendi internet sayfaları üzerinden yayınlamış oldukları mevduat faiz oranlarını inceleyerek hangi bankanın ne kadar faiz oranı verdiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankaların müşteri hizmetleri numarasını arayarak da size özel mevduat faizleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Günümüzde bu konuda hizmet sunan bankalar aşağıdaki gibidir;

  • İNG Bank
  • VakıfBank
  • Deniz Bank
  • Garanti Bankası
  • İş Bankası
  • Enpara
  • Yapı Kredi
  • Akbank
Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara