Esnaf Kefalet Kredisi 2019 Başvurusu

ReklamEsnaf kefalet kredisi olarak sadece esnafların alabileceği bu finansman türünde uygun faiz oranları dikkat çekmektedir. Bazı bankalar esnaf kefalet kredisi 2019 başvurusu yapmak isteyenler için özel uygulamalar sunmaktadır. Elbette bu krediden yararlanmak için bankalar bazı şartları ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca düşük faizli esnaf kredilerinden faydalanmak isteyenlerin başvuru sürecinde bazı belgeleri hazırlaması gerekir. Konuyla ilgili tüm detaylar, yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2019

2019 yılında düşük faiz oranlarıyla sunulan esnaf kefalet kredi şartları;

  • Esnaf ve sanatkar olmak
  • Kooperatif ortağı olmamak
  • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak
  • İş yerinin kooperatif çalışma alanı içinde olmak şeklinde sıralanmaktadır.

Bu şartlara uyum sağlayan esnaflar, esnaf kefalet kredisi 2019 başvurusu için Halk Bankasına başvurabilmektedir. Halk Bankasından önce ise bağlı olunan kooperatife başvuru yapılarak kredinin onaylanması beklenmektedir.

Esnaf Kredisi Başvuru Süreci

Yazılı olarak kooperatife müracaat edilmesinin ardından yönetim kurulu tarafından gerekli incelemeler başlatılır. Bu kapsamda başvuru sahibine 15 gün içinde ret ya da kabul kararı verilmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin daha önceki kredi borcu ödeme süreçleri kontrol edilir ve istihbarat raporu hazırlanır. Bu durum aynı zamanda kefalet miktarının belirlenmesinde önemlidir. Yönetim kurulunun sonucu olumlu aktarması halinde teklif Halk Bnakasına iletilir ve kredi sunulur.

Esnaf Kredisi için Gerekli Belgeler

Vergi levhası başta olmak üzere ikametgah belgesi ile kimlik fotokopisi, öncelikli hazırlanması gereken evraklar arasındadır. Diğer belgeler;

  • Esnaf sicil belgesi
  • Oda faaliyet belgesi
  • Ortaklık beyannamesi
  • 4 adet fotoğraf
  • Son döneme ait hesap özeti
  • SGK ya da BAĞ-KUR belgeleri şeklindedir.

Esnaf Kredisi Faiz Oranları

1 yıldan fazla vadelerde yıllık faiz oranı yüzde 5 olarak belirlenmiştir. 1 yıla kadar olan vadelerde ise yıllık faiz oranı yüzde 4’tür. 60 ay vadeli olarak da alınabilen bu krediyle beraber esnaf kefalet kredisi 2019 başvurusu tamamlanabilir. Bazı dönemlerde kampanyaların devam ettiği de bilinmektedir. Haliyle esnaf kredileri için Halk Bankasını tercih edebilir ya da KOSGEB‘e başvurabilirsiniz.

Halk Bankasının sunduğu bu kredi türünde ayrıca sıfır faizli kredi alınabilmektedir. KOSGEB desteği almaya hak kazananlar ile ustalık belgesi sahipleri, faizsiz esnaf kredisi başvurusu yapabilmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara