Faizsiz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Para ile para kazanmanın diğer adı faizdir. Yani bir kişi banka gibi herhangi bir kuruluştan ihtiyacı kadar para talep eder. Yasaların belirlemiş olduğu aralıklar çerçevesinde, banka, kişiye belirlenmiş süre içerisinde borcunu, belli bir miktar farkla, ödemesini talep eder. İşte bankanın borçlu kişiden talep ettiği bu fark faiz olarak isimlendirilir. Ayrıca faizsiz kredi veren bankalar var mı konusunda tüm detaylar yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Günümüzde ülkenin içerisinde bulunduğu siyasi, ekonomi gibi nedenler enflasyona etki etmiş, enflasyon ise merkez bankasının yasal faiz oranlarını oldukça yükseltmesine neden olmuştur. Doğal olarak yüksek faizler ve enflasyon vatandaşların alım gücünü önemli ölçüde zayıflatmıştır. Enflasyon sonucunda vatandaşın elindeki para değer kaybetmiş ve sonuçta tükenme noktasına gelmiştir. Tüm bunlar vatandaşta para ihtiyacını ortaya çıkarmış fakat bankalardaki yasal faizlerin yüksek olmasından dolayı vatandaşın aklına faizsiz kredi veren bankalar var mı? Var ise bu bankalar hangileri gibi sorular gelmiştir.

Faizsiz Kredi Nedir? 

Faizsiz kredinin isminde belirtildiği gibi çok da faizsiz olduğu pek doğru değildir. Çoğu zaman faizin ismi değiştirilir veya aldığınız faizi sizin yerinize devlet veya başka bir ticari kurum ödeyebilir. Faizsiz kredi sistemini daha net bir şekilde açıklayacak olursak; bankalar sizlerin almak isteyeceğiniz mir malı sizin yerinize alır ve bu malın üzerine bir miktar kar ekler ve bunu size satarlar. Kar payı sistemi olarak adlandırılan bu olay faizsiz kredi olarak tanımlanmaktadır. Veya ihtiyacınız olan parayı, malı bankadan veya ticari firmadan temin edersiniz ve buradaki faiz farkını devlet veya ticari şirket karşılar ise bunun adı faizsiz kredi olur. Burada faizsiz kredi veren bankalar var mı sorusuna “evet var” diyebiliriz. Unutulmaması gereken bir nokta ise kredi alınacak olan bankaların bu konudaki kurallarını iyi araştırılmasıdır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Günümüzde kar payı sistemiyle kredi sunan bankalar;

  1. Ziraat Katilim Bankası
  2. Vakıf Katılım Bankası
  3. Albaraka Türk Bankası
  4. Kuveyt Türk Bankası
  5. Türkiye Finans Bankası olarak sıralanabilir.

Diğer faizsiz kredi sistemleri ise;

  1. Faizsiz Dünya Bankası Kredileri
  2. Faizsiz Araç Kredileri
  3. Faizsiz Konut Kredileri gibi faizsiz kredi çeşitleri de vardır.

Ayrıca tüm bunların dışında PTT faizsiz kredi vermemektedir fakat düşük faizli krediler vermektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara