Fakirlik Maaşı Başvurusu 2020

Muhtaçlık desteği olarak da adlandırılan fakirlik maaşı, 2019 yılında sunulmaya devam edilmektedir. Dar gelirli ya da herhangi bir geliri olmayanların aylık olarak faydalandığı bu uygulama aynı zamanda devlet destekli projeler arasındadır. Yiyecek, barınma, kömür ve buna benzer desteklerin sunulmaya devam edildiği günümüzde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca fakirlik maaşı başvurusu 2020 yılı için uyulması gereken şart ve kurallar da belirlenmiştir.

Fakirlik Maaşını Kimler Talep Edebilir?

Fakirlik maaşı almak için en az yüzde 40 oranında engellilik durumunun olması şarttır. Buna ek olarak 18 yaşını doldurmamış ve bu süre zarfında anne ve babasını kaybetmiş olan bireyler fakirlik yardımı alabilmektedir. Ancak bakacak aile üyesinin bulunmaması gerekmektedir. Son olarak 65 yaş sınırını geçen ancak emekli olmayan ve bakacak kimsesi olmayanlar söz konusu destekten yararlanabilmektedir.

2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Asgari ücretin 3’te biri olarak belirlenen muhtaçlık sınırına göre sunulan bu maaş, 600 ile 800 TL arasında verilmektedir. 2020 yılında ise asgari ücretle beraber artması beklenen fakirlik maaşı aynı zamanda muhtaçlık sınırı ve enflasyondaki değişimlere göre belirlenmektedir. Daha önceleri 3 ayda bir ödenen bu maaş artık aylık ödemelerle tamamlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak başvurularda kimlik bilgileri, telefon, engellilik oranı ve adres gibi belgeler talep edilmektedir. Ayrıca başvuru e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu süreçte fakirlik maaşı başvurusu 2020 yılı için yapılacak başvurularda incelemelerin ardından tarafınıza sonuç gönderilir.

2020 Yaşlı Aylığı Başvurusu

Yaşlı aylıkları aynı şekilde ihtiyaç sahibi yaşlılara sunulan bir destektir. 65 yaşını geçen ve buna rağmen emekli olamayanlara sunulan yaşlı aylığını ülkemizde binlerce kişinin aldığı bilinmektedir. Yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak başvurularla beraber tarafınıza sunulacak başvuru formu doldurulmalıdır. Gelir durumunu gösteren belgeler ise Valilikten alınmaktadır. SGK’nın değerlendirdikten sonra dönüş yaptığı bu destek, Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden alınır.

O halde fakirlik maaşı başvurusu 2020 yılı için ihtiyacınız olan bilgiler bu şekildedir. 2019 başvurularının da devam ettiği günümüzde, önümüzdeki yıl için de başvurular yapılabilmektedir. En doğru ve net bilgileri, ikamet ettiğiniz bölgede bulunan SYDV’den alabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara