Kart Borcu Yapılandırma 2019

Devlet destekli olarak faaliyet yürüten bankalar, kredi kartı kullanıcılarının borçlarını yapılandırmak için yeni yasa ile hareket geçti. Bu yapılandırmaların en önemli tarafı ise düşük faiz oranının bulunması ve vade sayısının 10 yıla kadar çıkarılmasıdır. Aynı zamanda kullanıcıların yalnızca yapılandırma işlemi gerçekleştirilecek bankadaki borçları değil, diğer farklı bankalardaki borçları da yapılandırma kapsamına girmektedir. Kredi kart borcu yapılandırma 2019 yılında, 2018 yılı sonuna kadar olan kredi kartı borçları kapsamakta ve bu şekilde yapılandırmaya dâhil edilmektedir. Özellikle %1.1’den başlayan faiz oranları, kredi kartı kullanıcılarının tüm taleplerine karşılık vermektedir.

Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartlarındaki borçların farklı farklı bankalarda olmasından ve aylık ödeneğin fazla olmasından şikâyetçi olan kredi kartı kullanıcıları için yapılandırma hizmetleri bankalar tarafından sunulmaktadır. Yapılandırma kapsamına dâhil olan tüm kullanıcılar bu hizmetten yararlanmak ile beraber, çok fazla bir şart ile zorlanmıyor. Maaşını başvurduğu bankadan almayanlar için yapılandırma hizmeti kapsamında gelir belgesi talep ediliyor. Kredi kart borcu yapılandırma 2019 yılında kapsamda yer alan bankalar tarafından farklı belgeler istenmemektedir. Gelir belgesinin talep edilmesi ile en iyi sonucunda elde edilmesi için bankalar müşterilerine hizmetlerini vermek amacıyla çalışmalar yürütüyorlar. Başvuru 2019 yılı itibari ile başlamış olmak ile beraber, henüz son başvuru tarihine yönelik olarak bankalar bir bilgi vermedi. Bunun için sürekli olarak başvuru alımını gerçekleştiriyorlar.

Yapılandırma Kapsamında Yer Alan Borçlar Hangileridir?

Bankalar, tüm bankalarda bulunan borçları bir çatı altına toplamak için birçok yapılandırma hizmeti vermektedir. Bu yapılandırma hizmeti kapsamında yer alan borçlar genel bir çerçevede bulunsa da, bazı borçlar bu kapsama girmiyor. Kredi kart borcu yapılandırma 2019 yılında yapılan değişiklikler ile belirli şartları da ortaya çıkardır. Bunun sonucunda, takibe düşen borçların yapılandırılmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Bunun yanında, kapsamda yer alan borçlar, yalnızca kişisel kredi borçlarıdır. Bu nedenle bankaların koyduğu kurallar ve talep ettiği belgeler değişiklik gösterse de, genel itibari ile bu şartlar tüm bankalarda bulunmaktadır. Bankalar bu hususlarda kredi kartı kullanıcılarını her daim bilgilendiriyor ve gerekli olan yapılandırma hizmetlerini sunarak memnuniyet odaklı çalışmalarına deva ediyor.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara