Kefile Hemen Kredi Verilir mi?

Kredi çekimi konusunda sorun yaşayan kredi kullanıcılarının sorunlarının ortadan kaldırılması için gerekli olan en önemli unsur, kefil göstermektir. Kişilerin kredi çekme işlemlerinde veya diğer alım işlemlerinde, para ödememesi durumunda, parayı kendinin ödeyeceğini göstererek, olumsuz durumlarda krediyi ödeme sözü veren kişi kefil olarak adlandırılır. Kefil tüm bu şartları kabul etmesi ile beraber, kredi çekme işlemleri daha kolay olur. Peki, kefille hemen kredi verilir mi şeklinde bir soru sorulduğunda cevap ne olur? Burada önemli olan kefilde bulunan özelliklerdir. Bu özellikler bankalar için yeterli ise, kredi onayı gelir ve kişi krediyi alır. Aksi takdirde, bankadan herhangi bir kredi almak ise mümkün değildir. Ayrıca kefile hemen kredi verilir mi konusuyla ilgili bilinmesi gereken farklı durumlar da bulunmaktadır.

Kefillere Binen Mükellefiyetler Nelerdir?

Kefiller, kredinin, krediyi çeken kişi tarafından ödememesi durumunda ana mükellefiyet durumuna düşerler. Bu nedenle aksi takdirde, ödeme kesinlikle kefilden alınır. Kefille hemen kredi verilir mi sorusundan önce, kefilin durumları arasında yer alan, ödemenin hangi aşamalarda olacağı ise farklılık gösterir. Bunlar aşağıdaki gibi olur.

  • Müteselsil kefil olunması durumunda, kefilin üzerine binen mükellefiyet daha fazla artar. Alacaklı olan banka, isterse ücreti kefilden, isterse de kredi alan kişiden tahsil etme yetkisine sahiptir.
  • Adi kefil olunması durumunda ise kefil üzerine düşen mükellefiyetler daha düşük olmaktadır. Çünkü bu durumda ortaya çıkan hususlar, değişiklik arz eder. Bankanın ilk önce borcu kredi sahibinden alması ve almak için uğraşması gerekir. Daha sonra kefilden tahsil etme yetkisine sahip olur.

Kefil Anında Kredi Alabilir mi?

Herhangi bir kişiye kefil olan kimseler, daha sonra kredi çekme konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar. Çünkü bu kişiler, kefil olduklarından itibaren, ödeme konusunda kredi çeken kişi ile bankaya bir sorun yaşatmadılar ise, kredi çekme konusunda herhangi bir sorun olmaz. Kefile hemen kredi verilir mi sorusunun cevabı bu şekilde cevaplanır. Bunun yanında, kefil olmanızdan itibaren, kefil olduğunuzun bilgisi bankada yer alır. Bu bilgiler ışığında, diğer kredi çekme hususlarını da inceleyen banka, duruma göre bir çıkar yolu bulur ve krediyi verir. Bu hususlar hakkında iletişimde olduğunuz bankanız sizlere gerekli olan tüm detaylı bilgileri verecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara