Kömür Yardımı Kimlere Yapılır? 2020 Kömür Destekleri

Kömür yardımları, devlet destekli uygulamalardan biridir. Bu nedenle pek çok kişi kömür yardımı kimlere yapılır konusunda araştırmalarına devam etmektedir. Belediyelerin bakanlık onayıyla gerçekleştirdiği bu yardımlar yoksul, kimsesiz ve ihtiyaç sahibi kişilere yapılmaktadır. Kış aylarındaki yakacak yardımı olarak da adlandırılan bu yardımı almak için bazı şart ve koşulların olduğu unutulmamalıdır.

Kömür Yardımı Almak için Gerekli Şartlar

Kömür desteği almak isteyenler ilk olarak muhtarlıktan fakirlik belgesi almalıdır. Çünkü muhtarlardaki kayıtlarda devlet desteği alacak olanların ihtiyaç sahibi kişiler vasfı taşıması gerekir. Bununla beraber sigortalı çalışanların da aynı kriterlere göre fakirlik belgesi alması şarttır.

Alınan fakirlik belgesiyle belediyeye yapılan başvurularda sadece nüfus cüzdanı yeterlidir. Kişinin genel maddi durumu incelendikten sonra heyete gönderilen bilgiler tekrar kontrol edilir ve kömür yardımı alıp alamayacağına karar verilir. Haliyle kömür yardımı kimlere yapılır konusunda mutlaka ihtiyaç sahibi olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Kömür Yardımı Sorgulama 2020

2020 kömür yardımı için henüz bir başvuru süreci bulunmamaktadır. Ancak her yılın Eylül ve Ekim aylarında destek için başvuruların alındığı unutulmamalıdır. Her bölge için farklı zaman aralıklarında yapılacak başvurular e-Devlet üzerinden sorgulanabilir.

Kömür Yardımı Ne Kadar?

Kömür desteği genelde her bölge için farklı miktarlarda yapılmaktadır. Ayrıca desteği alacak hanedeki kişi sayısına göre belirlenmektedir. Ortalama 30 torba olan bu yardımlar 1 tona kadar çıkabilmektedir.

Kaymakamlıktan Kömür Yardımı Alınabilir mi?

İlk olarak muhtarlığa giderek fakirlik belgesi alacak olan ihtiyaç sahipleri daha sonra kaymakamlık birimlerine ulaşarak belgeyi takdim eder. Yetkililer de inceleme yaptıktan sonra desteğin alınabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumu bildirir. Genelde vakıflara yapılan başvurularla gerçekleşen bu yardımlar alternatif olarak belediye, kaymakamlık ve valilik makamları tarafından da sunulmaktadır.

Özet olarak kömür yardımı kimlere yapılır sorusuyla beraber bu desteklerin muhtaç ailelere yapıldığı bilinmelidir. Yapılacak tüm incelemelerde ailenin ya da bireylerin ihtiyaç sahibi olduğu anlaşılmalıdır. Aksi durumda kömür desteği kesilecek ve yeni bir başvuru süreci de engellenmiş olacaktır. Bölgeler arasında farklılık gösteren kömür miktarı sayısı da yine başvuru sırasında ihtiyaç sahipleriyle paylaşılmaktadır.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara