Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bankalar kişilere gerekli şartları sağladıklarında diledikleri kadar kredi imkânı sağlıyorlar ve bu durum sayesinde kişiler gerekli olan kredileri alabiliyorlar. Ancak burada önemli olan, alınacak kredinin miktarı, kişinin şartları uyup uymamasıdır. Bunun sonucunda, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi için gerekli krediler sağlanabilir. Bunun yanında, kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunan kişiler, bunun için bankalar ile gerekli olan şekillerde görüşmek zorundadır. Çünkü yapılandırmanın yılı, artacak miktar, değişecek tutar veya diğer birçok değişken, bankalar ve kişiler için çok önemlidir. Son zamanlarda yasalaştırılan bu konu, kişilerin borçlarının yapılandırılması için de uygun imkânı sağlamaktadır.

Tüm Borçlar Yapılandırılabilir mi?

Kişilerin borçlarının yapılandırılması için uygun şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar bankadan bankaya değiştiği için, öncelikli olarak bankaların istediği belgeleri ve şartları yerine getirmek gerekmektedir. Kredi kartı borcu yapılandırma işleminde, bu nedenle tüm bankalar hizmet vermiyor. Bankanızın yapılandırma yapıp yapmadığını öğrendikten sonra, yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yapılandırma hizmetini veren bankalar ise her türlü kredi borcu için yapılandırma imkânı vermemektedir. Kişisel bir kredi kartı borcunuz bulunuyor ise, bu tür borçlar yapılandırma sürecine dâhil edilir. Tüketicilerin aldığı krediler, yani konut, taşıt ve diğer krediler bu kapsama dâhil değildir.

Hangi Şartlar Yerine Getirilmelidir?

Öncelikli olarak kredi kartı yapılandırmasında, tüm bankaların borçları dâhildir. Bu borçlar yapılandırma işleminden sonra 10 yıl süreli olarak vadeye bölünür. Ancak bu süre, bazı bankalarda değişiklik göstermektedir. Bunun temel sebebi, kişilerin borçlarının tipi ve borç miktarıdır. Ancak bankalar kişisel olarak yapılandırma hizmeti verdiği için, bu konuda bazı şartların yerine getirilmesini talep ediyor. Herhangi bir dosya masrafı veya kefil şartı da aranmıyor. Maaş bordrosu, borçlu olunan bankanın borca dair belgesi ve gelir belgesi ile bankanıza başvurmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcu yapılandırma işleminde, her bankada talep edilen SGK hizmet dökümü ve kimlik fotokopisi, başvuru işlemlerinde yanınızda bulundurulması gerekir. Bu şekilde bankalar kredi kartı yapılandırması hizmetini sizlere verebilmektedir. Bankanızdan konu ile ilgili tüm detayları da öğrenmeniz mümkün olduğundan dolayı, hizmet almak için bu şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara