Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Kişilerin finansal olarak geçmişte hangi faaliyetlerde bulunduğunu gösteren sisteme; kredi notu adı verilmiştir. Kişiler kredi notu sorgulama yöntemleri ile kendi durumlarını banka sisteminde olduğu gibi görebilirler. Güvenilirlik derecelerine kadar ne durumda olduklarını hatta hangi nedenlerden dolayı kredi notlarının düşük olduğunu dahi bu sistem ile rahat bir şekilde analiz etmeleri mümkündür. Bu sistem kişilerin; kredi ödeme alışkanlıklarından tutun da çektikleri kredilerin miktarına kadar net bir şekilde gösterim sağlamakta ve sistem üzerinde kişinin notunu sunmaktadır. Kredi notunun amacı müşterinin güvenilirliğini ortaya koymaktır. Bankaların amacı verilen paranın geri alınmasını sağlamak olduğu için genel olarak müşterilerin güvenilir olmasını tercih eder ve buna uygun prosedürlere bağlı kalarak hareket ederler. Kredi notunuz yüksekse; bu durumda kredilerinizi düzenli bir şekilde ödüyor ve bankalar tarafından güven kazanıyorsunuz demektir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kişileri genel olarak kredi çekmeden önce kredi notu sorulama yöntemleri araştırır ve buna uygun olarak ne durumda olduklarını görmek isterler. Bu durum ile ilgili kredi notunuzu öğrenmeye yardımcı olacak ve bunun yanı sıra kredi risk merkezi tarafından adınıza hazırlanan raporu görmenize yardımcı olacak bir takım yöntemler mevcut. Kişiler kredi notu sorgulama yöntemleri olarak en fazla iki yöntemden yararlanmaktadırlar.

E-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu

E-Devlet üzerinden ayda bir kere olacak şekilde risk raporu almanız mümkündür. Risk raporu sizin ödemeleriniz hakkında bilgi verir ve nereye ne kadar borcunuz olduğunu banka bağlamında gösterir. Bu belge kredi notu sorgulama yöntemi olarak geçse de sizin kredi notunuzu net bir şekilde göstermez ancak borcunuz yoksa iyi bir puana sahip olduğunuzu ve borcunuz varsa, ödemelerinizin düzenli olmadığını gösteriyorsa bu durumları düzeltmeniz gerektiğini gösterir. Belgeyi almak için;

 • E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir,
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Türkiye Bankalar Birliği bölümüne girmeniz gereklidir,
 • Buradan Risk Merkezi Raporu Başvurusu bölümüne girip istediğiniz rapor türünü seçmeniz ve devam etmeniz gereklidir,
 • Sistem telefonunuza bir şifre gönderir,
 • Telefonunuz güncel değilse burada telefon numaranızı da güncellemeniz önemlidir,
 • Şifre ile Raporu Görüntüle kısmına girmeniz yeterlidir,
 • Belgeyi açarken de size gönderilen aynı şifreden yararlanarak sonucu görürsünüz.

Bu yöntem devlet tarafından sunulan ücretsiz bir yöntemdir. Buna ek olarak tekrardan aynı raporu 1 ay içerisinde 2. Kez almak isterseniz ücret ödemeniz gerekecektir.

Findeks Kredi Notu

Findeks kredi notunu ücret karşılığında sunan bir Kredi Kayıt Bürosu işlemi. Kredi notunuzu öğrenmeniz adına geliştirilen sistem her sorgulama için ücret almakta. Bu ücret 8 TL olarak atanmış durumda.

Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için;

 • Findeks sitesine girmeniz gerekiyor,
 • Siteye girdiğinizde ana sayfada kaydınızı oluşturmak adına TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı isteyen bir alan çıkacak bu alanın altındaki kutucuğu da işaretlemeniz halinde Findeks üyeliğinizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz,
 • Findeks kredi notu sorulama kısmından kredi kartınız ile ödeme yaparak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz,
 • Oldukça detaylı bir rapor mail adresinize PDF formatında iletilecektir.

Findeks Ücretli mi?

Findeks üzerinde yapacağınız her sorgulama için ücret ödemeniz gereklidir. Findeks raporu içerisinde; kredi notunuzun hangi sınırda olduğu ve hangi sınırda olması gerektiği, hangi borçların kredi sisteminizi etkilediği gibi detaylar da yer almaktadır. Bu nedenle neden sorun yaşadığınızı da E-devlet sistemi üzerinde yer alan rapordan çok daha detaylı bir şekilde görme imkanına sahip olursunuz.

Bu iki yöntem dışında yine ücret ödeyerek bankalardan da kredi notunuzu rapor halinde öğrenmeniz mümkündür. Bankalar da Kredi Kayıt Bürosu ile çalıştığı için internet ulaşımınız yoksa buradan bir müşteri temsilcisi ile görüşmeniz ve notunuzu öğrenmek için gerekli işlemleri başlatmanız mümkündür. Kredi başvuruları sırasında da kişilere bu konular ile ilgili bilgi verilmektedir. Örneğin; kredi çekmek istediniz fakat alamadınız bu durumda yapmanız gereken tek şey müşteri temsilcinize kredi notunuzdan kaynaklı olarak bu sorunu yaşayıp yaşamadığınızı sormak olacaktır.

Genel olarak müşteri temsilcileri kredi notuna bakarak kredi başvurusu yaparlar bunun nedeni; kişilerin kredi reddetmesi durumunda kredi notunun düşmesidir. Kontrol sırasında sizi kredinin çıkma imkanı olup olmadığına değinilir ve bunun yanı sıra ödeme düzensizliğinden kaynaklanan bir problem varsa bunun ne kadar süre ile düzenli ödeme yapılması durumunda düzeltileceği gibi bilgiler de sunulmaktadır.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara