Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Kredi notu olarak ortaya çıkan sistem son 10 yıldır bütün bankaların kredi sistemlerinde aktif olarak kullanılıyor. Kişiler kredi notunu düşüren faktörler ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığı için sürekli olarak sorunlar yaşıyorlar. Öncelikle kredi notu ile ilgili olarak bilmeniz gereken temel durum; kredi notunun düşük olması ile kara listenin aynı olmadığıdır. Bir kişi kara listede yer alıyorsa bu kişinin kredi notu direkt olarak düşüktür ancak kredi notu düşük olan birinin kara listede yer alması söz konusu değildir. Kara liste içerisinde yer alan kişinin kredi çekmesi için en az 5 sene beklemesi gerekirken, kredi puanı düşük olan kişi kısa sürede belirli hamleler ile kredi notunu oldukça iyi seviyelere çekebilir bu durum da 3 ile 6 ay arasında değişim göstermektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Findeks sitesine girmenizdir. Bazı banka kartları bu imkanı mobil uygulamalar ile de sağlamaktadır. Findeks sitesine girerek kredi notunu düşüren faktörler ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve buna ek olarak notunuzun hangi seviyede olduğunu da görebilirsiniz.

Findek; oldukça detaylı bir analiz gönderir. Gönderilen analiz içerisinde;

  • İcra dosyalarınız,
  • Kredi kartı ödemeleriniz,
  • Düzensiz ödeme durumunuz,
  • Hangi aydan beri puanınızda düşüş olduğu gibi detaylar bulunmaktadır.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Kredi notu özellikle bankanın kredi kartı ve kredi imkanlarından yararlanmak için gereklidir ve kredi notunu düşüren faktörler bilinirse, notun yükselmesi de mümkün bir hal alır. Findeks tarafından yapacağınız analiz bu nedenle sizin için önemlidir. Kredi notunuzu öğrenecek durumda değilseniz sizin için tahmin etmenize yardımcı olacak bazı başlıklar vereceğiz. Banka sistemleri kredi notunu direkt olarak görebildiği için kredi notunuzu yükseltmek sizin için önemli olacaktır.

Kredi Ödeme Planına Uymamak

Bankadan kredi aldığınız andan itibaren ödemelerinizin belirlenen vade planı içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Ödemelerinizi zamanında yapmamanız kredi notu düşüren faktörler arasında yer almaktadır. Ödemelerinizi belirlenen günden 1 gün geç yapmanız dahi notunuz üzerinde etkili olur.

Kredi Kartının Ödemelerini Düzenli Yapmamak

Kredi kartı bankanın size verildiği bir kredi türüdür ve doğal olarak ödemelerinizin belirlenen hesap kesim tarihi içerisinde yapılması gereklidir. Hesap kesim tarihi ile birlikte belirlenen son ödeme günün de kredi kartı borcunun ödenmemesi kredi notu düşüren faktörlerden birisi olarak ele alınır.

Kredi Kartının Sürekli Olarak Asgari Tutarını Ödemek

Kredi kartı aldınız ve sürekli olarak asgari tutarını ödüyorsunuz. Bu sizin aldığınız borcun tamamını ödeyemediğiniz kanaati uyandırır ve bu nedenle kredi notunuz üzerinde düşüş yaşanır.

Sürekli Olarak Kredi Başvurusu Yapmak

Geliriniz ve kedi puanınız ile ilgili bir sorun yoktur ancak siz sürekli olarak toplam kredi limitinizi geçecek şekilde kredi başvurusu yapıyorsunuzdur. Bu durum bankadan reddedildiğiniz için kredi puanınızın düşmesine neden olur çünkü kredi notu sistemi geri çevrilen kredilerde güven puanının etkilenmesini amaçlar. Sizin toplamda çekebileceğiniz kredi miktarı 50.000 TL iken siz 51.000 TL değerinde kredi başvurusu yapamazsınız. Toplam çekebileceğiniz kredi bütün kredi kartları ve kredilerinizi kapsar.

Size kuruluşlar tarafından satılan telefonların faturanız üzerine tanımlanmasının anlamı bir kredi çektiğinizdir. Bankalar genelde bu kuruluşlar ile anlaşarak kişilere kredi imkanı sunar. Bu durumda ödemeleri doğru yapmamanız halinde yine bankaların sisteminde görülür.

Ödenemeyen Banka Borçlarının Yapılandırılması

Bankadan kredi ya da kredi kartı aldınız. Borcunuzu ödeyemediniz ve bunun üzerine yeniden borcunuz yapılandı. Bu durum parayı ödeyememenizden kaynaklandığı için kredi puanınız üzerinde düşüşler yaşanır.

Herhangi Bir Banka Ürünü Kullanmamak

Banka ürünü kullanmıyorsanız bu durumda bankanın sizi değerlendirebileceği bir kriter olmadığı için de kredi puanınız gözükmeyecektir. Bu durumda düşük miktarlı da olsa bir kredi kartı edinmeniz bankanın imkanlarından yararlanmanızı kolaylaştırır.

Kredi notunuzu düşüren faktörleri düzenlemeniz halinde kredi puanınız hızlı bir şekilde yükselişe geçer. Bankalara otomatik ödeme fatura talimatı vermek ve ödemeleri zamanında yapmak kredi notu üzerinde hızlı bir etkiye sahiptir. Kredi notunuzun düşmemesi için mutlaka ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz gereklidir. Bu sayede kefilsiz dahi kredi çekebilirsiniz. Ancak son zamanlarda bankalara gelen güncellemeleri takip ederek daha kolay kredi veren bankaları tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara