Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı

Kripto Paralar Hakkında Bugüne Kadar Yazılmış En Kapsamlı Araştırma Yazısı

Kripto Paralar Hakkında Bugüne Kadar Yazılmış En Kapsamlı Araştırma Yazısı

“Bu yazıyı aşamalara dikkat ederek tek bir solukta okursanız kripto para dünyasına ait olan tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.”

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar Hakkında Herşey
 • Kripto Para Nedir?

Kripto para; somut olarak hiçbir varlığı bulunmayan, elle tutulamayan bir para birimidir. Kısacası bir değeri olmasına rağmen tamamıyla sanal bir para birimidir. Eğer altınınız varsa bunu elle tutabilirsiniz. Dünyada kabul görmüş devletlere ait tüm para birimleri bu şekilde bilinirler. Fakat kripto paraların hiçbir somut varlığı bulunmamaktadır. Madeni bir para birimi değillerdir. Kağıt bir para birimi değillerdir. Kripto paralarınızı çekip elinizde o an ki ismiyle bulunduramazsınız. Ancak kabul görmüş diğer para birimlerine nakit olarak çevirerek bir kâr elde edebilirsiniz. Bunun haricinde cebinize koyabileceğiniz bir para birimi değildir veya bankanıza aktarmak isteseniz bunu yapamazsınız. Çünkü legal olarak dünya üzerine henüz kabul görmüş bir para birimi değildir. Doğuş evresini yeni tamamlamakta olduğu için dünya üzerinde de henüz hakkında kesin bir yargıya varılmış değildir. Bu yüzden kripto paralarınızı soyut para birimleri olarak görmek zorundasınız.

 1. Kripto Paralar Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarihler 2009 yılını gösterirken Satashi Nakamoto isimli gizli bir kullanıcı internet üzerine bir makale yayınladı. Bu makale ingilizce dilindeydi ve yaklaşık on sayfalık kısa ve net bilgileri barındırıyordu. Kripto paralar hakkında merakı olan pek çok insanın da bileceği gibi bu makale bitcoin sistemini ilk kez gözler önüne seriyordu. Bu makalede günümüz para birimlerine olan güvenin bittiğinden, bu yüzden insanlığın kendi arasında hiçbir kuruluşa bağlı olmadan yönetebileceği bir para biriminden bahsediliyordu. İşte bu makale o yılların tüm bilgisayar mühendisleri tarafından dikkatle incelenmeye başladı. Aslına bakarsanız bitcoinler 2009 yılından öncesinde de üretilmişti. Yani kripto paraların tarihini, ortaya çıkışını tam olarak belirlemek güç. Peki neden?

a – Kripto Paraların Ortaya Çıktığı Gizli Dünya: DEEP WEB

Kripto paralar gün yüzüne 2009 yılında çıktı ve bu yolculuğun ilk adımını Satashi Nakamoto, Bitcoin ile gerçekleştirmiş oldu. Fakat bitcoin çok daha önceleri kullanılmaya başlanmıştı. 2009 yılında yayınlanan makale ile yalnızca dünyada bilinirliği artmaya başlamıştı. Bitcoin ilk olarak deep web, dark web isimleri ile bilinen internetin gizli bölümlerinde kullanılıyordu. Eğer deep webin ne olduğunu bilmiyorsunuz daha açıklayıcı makalelerimizden bu konuyu detaylı şekilde öğrenebilisiniz. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse deep web, internetin sıradan tarayıcılar ile ulaşmadığımız bir kısmıdır. Örneğin bilgisayarlarımızda kullandığımız legal tarayıcılarımız ile “www” veya “https:” şeklinde açıklamalarla girdiğimiz siteler mevcut. Bunların hepsi legal ve yasal. Fakat internetin kontrol edilemeyen bir noktası daha var. Aslında bu bir nokta değil, bir buz dağı. Çünkü bilinen internet veri tabanının %90’lık kısmı burada barınıyor. Hiçbir sitenin tam olarak bir ismi veya kodlaması yok. Yalnızca adeta rastgale oluşmuşcasına bilinen kodlar ile sitelere giriş yapılabiliyor. Örnek vermek gerekirse bu site adresleri “1454Faad548F1A346” şeklinde olabiliyor. Birisi size böyle bir sitenin varlığından haber vermese sizin buraya ulaşmanız imkansız oluyor. İnternetin bu karanlık yüzüne ulaşmanız için ise size “Tor Browser” ismi verilen bir tarayıcı gerekiyor. Deep webe girmek zannedildiği kadar zor değil. Peki bu kadar anlattığımız deep web veya dark webin bitcoin veya kripto paralar ile alakası nereden geliyor? Basitçe açıklamamız gerekirse şöyle anlatalım. Deep web tamamıyla kontrol edilemeyen bir bölge olduğu için içerisi adını aldığı gibi oldukça dark yani karanlık. İçeride seri katiller, uyuşturucu satış siteleri hatta insan ticareti dahi mevcut. Peki bu karanlık noktada ticaretler, ödemeler nasıl yapılıyordu? Eğer dolarla veya sterlin gibi legal para birimleri ile transferler yapılsaydı bu kişilerin yakalanması an meselesi olabilirdi. Fakat bu dark webi yöneten kişiler bitcoin diye bir sanal para birimi ürettiler. Adeta oyunlarda oynadığımız tahta, çelik, altın gibi tamamıyla gerçekten bağımsız bir para birimi. Fakat yaptıkları işlerde bu para birimini kullanarak ticari faaliyetlerine bir değer biçmiş oldular. İşte deep web veya dark webin kripto paraların ilk kullanım yeri olmasının sebebi budur. Bitcoin de ilk olarak dark webde kullanılmış ve pek çok karanlık suçun aracılık unsuru haline gelmiştir. Sadece yıllar 2009 yılını gösterdiğinde Satashi Nakamoto adlı bir isim tarafından bu para biriminin daha çok nasıl geliştirilebileceği hakkında makale dünyaya sunulmuştur.

b – Satashi Nakamoto Hakkında Teoriler

Bu isim hakkında dünyanın önde gelen bilim insanları veya komplo teorisyenleri bir çok iddia ortaya attılar. Bunlardan bazılarını sıralamamız gerekirse şu şekilde;

Kimilerine göre Satashi, tek bir isim değildi. Deep Web dünyasının içerisinde yer alan ve ilk olarak bitcoin projesini hazırlayan bir ekipti. Bu para biriminin yeterince çok sayıda deep webin karanlık dünyasında denemesi yapıldıktan sonra adeta karanlık mahzenlerden dünya insanına sunmak için hazır hale getirdiler. Kısacası deep web içerisinde bitcoin sahibi olan herkes birer denek olarak kullanıldı. Para biriminin sorunsuz çalışması ve kabul görmesi ile gün ışığına çıktı.

Kimilerine göre ise Satashi, bitcoinin ilk üreticisi değildi. Yalnızca uzun yıllar boyunca deep webin karanlık dünyasında gezgin olarak dolaşan bir bilgisayar mühendisiydi. Burada üretilen ve gizli gizli kullanılan bitcoin sistemini uzun süre içerisinde çözerek gün ışığına çıkardı. Böylelikle elinde tuttuğu yüksek sayıda bitcoinin birkaç yıl içerisinde değeri artacak ve kendisi de bu yüzden çok zengin olacaktı. Ki Satashinin kim olduğunu hakkında hiçbir delil veya iz olmasa dahi arkasından pek çok iddia daha ortaya atıldı. Kendisinin yüz binlerce bitcoine sahip olduğu ve şuan günümüz dünyasının en zengin ilk on insanı arasında olduğu söyleniyor. Fakat servetinin hiçbir kaydı olmadığı için kimse onu bulamıyor.

Satashi Nakamoto’nun hakkında çok daha ileriye giden iddialar da mevcut. Kendisiyle ilgili olarak çok daha sınırları büyüten komplo teorisyenleri onun bir ILLUMINATI üyesi olduğunu dahi söylüyor. Bunu söyleme sebepleri ise bahsi geçen örgütün bilinen istekleriyle ortak çıkarlara hizmet ediyor olması. Eğer Satashi tek başına bu kadar yolculuktan geçmeyi başardıysa bunun arkasında yüksek bir bilgisayar mühendisi ekininin olması şart. Daha doğrusu bu teoriyi ortaya atan kişilere göre öyle. Bitcoin dünya üzerinde hiçbir devletin veya kurumun etkisinde olmadığı için yalnızca insanlar arasında kaydı olan ve engellenemeyen bir para birimi. Illuminati örgütü ise gelecek yüzyıllar içerisinde dünyada hiçbir devletin kalmaması ve dünyanın tek bir merkezi yönetim arkasında toplanmasını istiyor. Yazımızın uzunluğundan sıkıldıysanız mola verebilirsiniz. Fakat gerçekleri bizim kadar detaylı şekilde anlatan hiç kimse bugüne kadar ortaya çıkmadı. Bu yüzden tüm detayları vermek zorundayız. Kaldığımız yerden devam edecek olursak illimunatinin tek dünya devleti veya diğer isimle merkezi yönetim programı için ihtiyacı olan tek şey tüm dünya insanlarının ortak bir para birimini kullanmaya başlaması. Böylelikle devletlerin paraları kayıt altına alamaması sonucu da bir süre sonra ekonomik olarak iflas etmesi bekleniyor. Eğer komplo teorilerini seviyorsanız bu mantık çerçevesinde size biraz daha yakın olacaktır. Oldukça ütopik fakat enteresan şekilde bir o kadar da mantıklı..

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar Hakkında Herşey
 • Kripto Paraların Çalışma Mantığı Nedir?

Eğer bu yazıyı büyük bir heyecan ve merak ile okuyorsanız bu soruyu sizde kendinize çok sefer sormuşsunuzdur. İnternet üzerinde bulunan pek çok yazıya baktığımızda sadece matematiksel olarak birkaç anlatım mevcut. Bunu da bilgisayar mühendisi olmayan insanların anlaması çok zor. Bu yüzden bu yazıların çoğunun boşuna yazıldığı bilinen bir gerçek. Biz sizlere kripto paraların nasıl çalıştığını kısaca anlatalım. Kısa dediğimize bakmayın biraz uzun olabilir. Fakat tamamıyla anlayabileceğiniz bir şekilde.

A – Kripto Paraların Veritabanı Olarak Çalışan Tek Sistem: BLOCKCHAİN

Herkes kripto para yazıları içerisinde bir türkü tutturmuş “blockchain” deyip duruyor. Peki bu blockchain nedir? Türkçe karşılığına baktığımızda blok zinciri anlamına geliyor. Bunu ilk önce hafızanızda nasıl canlandırmanız gerektiğini anlatalım. Demirden yapılmış olan bir zincir düşünmenizi istiyoruz. Bu zincirin her bir parçasını da bir blok olarak düşünelim. Bu blokların tek tek bir zincir halinde birbirine eklendiğini ve birbirinden kopmadan durduğunu varsayalım. Kısacası herkesin bildiği bir zincir. Zincirin her halkası ise bir blok. İşte buna blockchain yani blok zinciri deniliyor. E peki bitcoin veya kripto paraların tamamının bu blockchain ile alakası nedir? Blok zinciri ne anlama geliyor ve neden bu kadar önemli?

a – Blockchain’in Çalışma Mantığı

Blockchaini anlayabildiğiniz şekilde açıkladık. Bunun kripto paralar üzerinde olan etkisini matematik ve sayısal bilgilere girmeden şu şekilde açıklayabiliriz. Elinizde 10.000 TL civarında bir bütçe olduğunu düşünelim. Bu parayı en iyi saklayabileceğiniz yerin ise bankalar olduğunu düşünüyorsunuz. O halde bunu bankaya yatırmaya gidersiniz ve paranızı nakit olarak bankaya teslim edersiniz. Eve gelip banka hesabınızı telefondan kontrol ettiğinizde cep telefonunuzun mobil bankancılık uygulamasında 10.000 TL miktarını rakamla görürsünüz. İşte sizin bütçenizin tamamı banka memurunun sizin hesabınıza ulaşarak bastığı 1 ve 4 tane sıfırdan oluşan bir değer. Ama bunların hepsini banka kendi veri tabanına kayıt alarak size güvence sağlamak zorunda. Yani uygulamanızda yada web panelinizde parayı hesabınızda göremediğinizde bankaya giderek inceleme yapabilirsiniz. Çünkü banka sizin yatırdığınız parayı kendi veri tabanına kaydetmiştir. İşte blockchainde aynen bu işlemi yapıyor. Elinizde bulunan 10.000 TL miktarınca paranın bitcoin olarak 10 BTC (bitcoin) yaptığını varsayalım. Bu 10 BTC miktarında olan paranızı elektronik cüzdanınıza yerleştiriyorsunuz. Bu kısımlarla ilgili bilgileri ileride vereceğimiz için şuan üzerinde pek fazla durmuyoruz. Bu para kendi cüzdanınıza girdikten sonra bankaların yaptığı gibi bir veritabanı olan blockchain tarafından sisteme kodlanıyor. Böylece paranın size ait olduğu ve sizin olduğu kesinleşiyor. Ta ki bir başka transfer ile siz başkasına gönderene kadar. “O halde neden bankalar gibi güvenli kurumları bırakıp bitcoin tercih edelim ki?” diyebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken birşey var. Bankalar birgün devlet güvencesinden çıkarak bağımsız kalabilir. Bankalar iflas ettiğinizde paralarınız buhar olabilir. Ayrıca bankalar yaptığınız her transfer işleminden ücret alır. Bankada duran paranız sürekli devlet denetleme kurumları tarafından incelenir. Gerekli durumlarda büyük transferlerde paranızdan vergi alınır. Ama bunların hiçbiri blockchain sistemi sayesinde ayakta duran kripto paralarda olmaz. Paralarınız kimsenin gözetiminde olmaz. Yaptığınız transferlerde büyük meblağlar gönderir veya alırsanız bunlardan vergi kesilmez. Bu yüzden yapılan tüm işlemler sadece sizin bilginizde olur. Kimse banka bilgilerinizi ele geçirerek sizi soyamaz. Kimse hesabınızda ne kadar para olduğunu dahi bilemez. Bu yüzden hırsızlar sizin peşinize düşmez. İşte bu gibi tüm sebeplerden dolayı blockchain sistemi bitcoin ve tüm kripto paraların kırılmaz bel kemiğidir. Kripto paraları yaşatan ve yaşatacak olan tek sistemdir demek mümkün.

b – Blockchain Birgün Çökerse?

Böyle bir soruyu bir önce okuduğunuz başlıkta aklınızdan geçirdiğinizi biliyoruz. Çünkü hepinizin aklında oluşan soru aşağı yukarı şu oldu: “Blockchain çökerse benden başka kimsenin varlığını bilmediği paramı nasıl kurtarırım?” Kripto paraların dünyasına adım atmak isteyen her insanın aklından geçen ilk soru genellikle bu oluyor. Çünkü kimse günümüzde kolay şekilde elbette para kazanamıyor. Fakat bilinmesi gereken bir gerçek var ki blockchain sistemini çökmesi mümkün değil. Neden mi? Çünkü blockchain hiçbir merkeze bağlı değil. Blockchain bir program veya tam anlamıyla yazılım değil. Onun üzerinde kontrol gücü olan hiçbir otorite, kurum veya kuruluş yok. Blockchain sisteminin ayakta kalmasını sağlayan tek şey dünya üzerinde onu kullanan insanların var olması. Eğer dünyada son iki insan dahi kripto para kullanıyor olsa ikisinin arasında veri gidişi ve gelişi olacağı için blockchain ilk gün ki gibi sapasağlam şekilde çalışacaktır. Bugün milyonlarca insanın kripto para kullandığını düşündüğümüzde blockchainin çökmesi veya yok olması adeta imkansız diyebiliriz.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ve Bitcoin
 • Kripto Paraların Atası ve En Büyük Ticaret Hacmi Olan: BİTCOİN

Kripto para dediğimizde insanların aklına direkt olan bitcoin gelmesinin sebeplerini hiç düşündünüz mü? Neden herkes kripto para denilin ilk olarak bize “bitcoin” cevabını veriyor? Oysa kripto paralar dünyasında son dönemlerde çok fazla artış gösteren farklı para birimleri de mevcut. Aslında bunun sebebi kripto paraların atası ve ilki olmasından kaynaklı. Çünkü uzun süre boyunca bitcoin kripto paralar dünyasında tek başına kaldı. İnsanların yerel ve kontrol edilebilir olan para birimlerinden kaçması için tek çaresi bitcoin kullanmaktı. Bu yüzden herkes yalnızca bitcoin aldı. Bu durum meydana gelince 2009 yılında 2015 yılının sonlarına doğru bitcoinde gözle görülebilir bir artış görüldü. Fakat 2017 yılının ortalarında bitcoinin yaptığı aşırı ivmelenme ve Türk Lirası ile ortalama 40.000 TL bandını geçmesi bir anda dikkatleri bitcoin üzerine topladı. Milletimizde aşırı şekilde “bir anda zengin olma isteği” mevcut olduğu için herkes evini arabasını satıp bitcoin almaya başladı. Fakat bilinmeyen tek bir şey vardı.

A – Bitcoin’in Ani Yükselişi ve Düşüşü

Bitcoinin bu kadar ani bir artışla yükselmesinin sebebini bugün kimse bilmiyor. Yalnızca bir ay içerisinde 2.000 TL gibi rakamlardan 40.000 TL’ye fırlaması zengin olmak isteyenlerin iştahını kabartmıştı. Dünya genelinde pek çok insan bu treni kaçırmamak için bitcoin alımı yapmaya karar verdi. Dünyanın tamamını şimdi incelemeyecek olsak dahi ülkemize baktığımızda pek çok insanın evini ve arabasını bu pazara girmek için sattığını biliyoruz. Peki tüm bu insanlar mal varlıklarını bitcoine yatırarak gerçekten büyük kazançlar elde ettiler mi?

Bu sorunun cevabının “evet” olmasını isterdik. Fakat zannedildiği gibi olmadı. Üç dört ay içerisinde küçük ölçekli dalgalanmalar ile fiyat artışına devam eden bitcoin birkaç hafta içinde büyük değer kayıplarına uğradı. Buna hiç kimse anlam veremedi. Yalnızca bu üç dört aylık zaman diliminde kısa kârlar ile piyasadan çıkanlar kâr yapabildiler. Sonrası ise bitcoin dünyası için büyük bir felaketle sonuçlandı.

Bitcoinin ani düşüşü neredeyse insanlara %50 civarında zarar yaptırdı. Bu yerel olan para birimlerinde dahi büyük bir kayıp demek iken bitcoin için inanılmaz bir şok dalgası oluşturdu. Daha önce döviz gibi sektörlerde işlem yapmamış olan yatırımcılar paralarını kurtarmak amacıyla zararına satışlar yaptılar. Örneğin evini ve arabasını satıp totalde 300.000 TL ile bitcoin alan bir kişi çıkar amacıyla parası 350.000 TL’ye ulaşsa dahi satmadı. Fakat sonrasında gelen ani düşüş ve dalgalanmadan korkup elinde olan bitcoinleri belki 280.000 belki de 200.000 eğer çok beklediyse 100.000 TL’ye satmak zorunda kaldı. Bitcoin ilk defa insanlara kâr değil büyük ölçüde zarar getirdi. Teorisyenler bunun sebebini tam olarak hiçbir zaman çözemediler. Fakat piyasalar içerisinde hakim olan boğa tuzağı veya ayı tuzağı gibi pek çok etmenin bu durumda söz konusu olduğu söyleniyor. Bu noktadan sonra bitcoin uzunca bir süre 20.000 TL civarında dalgalanmaya devam etti. Fakat geçtiğimiz günlerde bitcoin tekrardan trenin motorunu çalıştırarak yol almaya başladı. Ani fiyat artışları yeniden yatırımcısına büyük kazançlar getirdi. Önümüzde ki günlerde de büyük kazançların devamı olacak gibi gözüküyor. Fakat bitcoin piyasasında hiçbirşey belli değil ve olamaz da. Neden mi?

B – Bitcoin Piyasası İçerisinde Olan Dalgalanmalar Neden Önceden Anlaşılamıyor?

Bunun sebebi aslında çok açık. Sistemi uzaktan dahi incelediğinizde nedenlerini kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Çünkü bitcoinin bu kadar hızlı düşmesi – çıkması ve bunun öngörülemiyor olmasının tek sebebi var. Bitcoin hiçbir merkeze veya borsaya bağlı değil! Kısacası Asya’da yaşayan bir bitcoin zenginin ne zaman tüm mal varlığını satacağını bilemezsiniz. Sektör içerisine bir anda 100.000 bitcoin girerse bu fiyatın aniden düşmesine sebep olur. Normalde borsalar bunu insanlara önceden haber ver. Günün belirli saatlerinde açılan kapanan borsalar sayesinde dünyanın her yerinden kendi zaman diliminizden önce haberdar olabilirsiniz. Ona göre hamlelerinizi seçebilirsiniz. Fakat bitcoin için bu geçerli değil. Bu yüzden kazançlarınızı korumak için oldukça dikkatli olmanız şart!

 • Bugün veya Gelecekte Bitcoinin Karşısına Çıkıp Rakip Olabilecek Tek Kripto Para: ETHERİUM

Uzun zaman boyunca kripto paralar dünyasında bitcoinin karşısına dikilip ona karşı hamleler yapabilecek bir kripto para biriminin olamayacağı söyleniyordu. Fakat beş sene öncesinde bu düşünceler bir anda ortadan kayboldu. Dünyada ki kripto para üreticileri ve mühendislerin katıldığı bir konferans düzenlendi. Bu konferansa dünyanın dört bir yanından kripto para üreticileri akın akın geldiler. Buna ek olarak gelecekte yükselecek olduklarını düşündükleri kripto paralara yatırım yapmak isteyen varlıklı ve güçlü kişiler de bu konferansa davet edildiler. Böylelikle kripto paraların yükselişi hızlandırılmak istendi. Konferans başladığında ilk dört beş adet basit yazılımlı kripto paranın tanıtımı yapıldı. Bunlara varlıklı ve sermaye sahibi kişiler tarafından çok fazla yatırım yapılmadı. Açıkça söylemek gerekirse yalnızca gönülleri olsun diye ufak çaplı meblağlarda “koin”ler alındı. Fakat konferans henüz yeni başlamışken sahneye bir isim çıktı. Bu isim Vitalik Buterin’di.

Sahneye çıkan kişi tanıtacağı kripto paranın etherium olduğunu söyledi. Anlatmaya başladığında sermaye sahibi olan tüm insanların dikkatini çekti. Çünkü bu kişi aynı zamanda bitcoin ile de uzun süre ilgilenmiş ve bitcoinin sorunlarını bilen bir kişiydi. Üreteceği bir koinin yani kripto paranın çok üst düzey olacağı tahmin ediliyordu. Anlatıldığına göre öyle de olmuştu. Çünkü etherium, bitcoinin sorunlarını tek tek tespit etmiş ve bunları kendi sisteminden dışarı atmıştı. Konferans bitene kadar diğer kripto para tanıtımlarına sıra gelmedi. Konferans adeta sanki etherium için düzenlenmiş havasına büründü. Yatırımcılardan büyük beğeni aldı. Zengin ve varlıklı olan çok sayıda insan o gün etherium satın alarak üreticisine destek oldular. Böylelikle etherium rakibi olan bitcoine karşı savaşını açmış bulunuyordu.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ve Etherium

A – Etherium’un Bitcoin’den Farklı ve Üstün Özellikleri Neler?

Etherium, bitcoin sisteminin giderek yavaşlamasından şikayetçi olan kullanıcılar için adeta bir çözüm oldu. Çünkü artık bitcoin çok fazla insan tarafından kullanılıyordu ve transferler gerçekleşirken bazen bir dakika veya iki dakika beklemek gerekebiliyordu. Fakat etheriumun üreticisi bu sorunları yok etti. Etherium transfer işlemlerini yalnızca beş on saniye arasında kısıtladı. Böylelikle ticaretlerde artık işlemler çok daha hızlı olmaya başladı. Blockchain sistemini etherium da bitcoin gibi kullanmaya başladı. Böylelikle etheriuma olan güven arttı.

B – Etherium ve Bitcoin Rakip Mi?

Bu sorunun cevabını aslında çok kolay bir benzetme ile açıklayabiliriz. Eğer bir sektör varsa ve burada iki adet büyük baş bulunuyorsa bu iki baş mutlaka birbirlerinin rakibidir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de iki adet teknolojik market ürünü üreten firma bulunmakta. Bunlardan bir tanesi Arçelik diğeri ise Vestel. İkisi de birbirinden daha çok öne çıkmak için adeta yarışıyor. Diğer yönden karşılaştırmak ve örnekleri büyütmek istersek ABD ve Rusya’yı baz alabiliriz. İşte etherium ve Bitcoin böyle iki rakiptir diyebiliriz. Kripto para analizleri etherium ve bitcoin konusunda ikiye ayrılmış durumdalar diyebiliriz. Çünkü bir kısmı gelecek yüz yılın kripto para birimi etherium olacak derken diğer yarısı bitcoinin tahtının asla sallanmayacağını düşüyor. Etheriumun yeniliklerini savunanlar bitcoinin yavaş yavaş etkisini kaybedeceğini savunurken ticaret hacmi genişliği yüzünden diğer kısım asla bitcoinin yerinden düşmeyeceğini söylüyorlar. Fakat etheriumun büyüklüğünün onlarda farkında. Bu ikilinin uzun yıllar boyunca zirvede birbirlerine rakip olacakları çok açık. Fakat onlara karşı bir rakip ne zaman ortaya çıkacak bu merak konusu. Yoksa çıktı mı? Kim bilir.. Çok fazla tanınmayan kripto paraları inceleyerek analiz yaparsanız belki günün birinde etherium ve bitcoine rakip olacak olan kripto parayı erkenden keşfedebilir ve zengin olabilirsiniz..

 • Kripto Para Sahibi Olmak için Neler Gerekli?

Eğer sizde kripto para sahibi olarak geleceğin para birimine şimdiden kavuşmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri sizler için sırasıyla anlatıyoruz. İlk başta biraz karmaşık gibi gelse de okudukça ve örnekleri gördükçe çok daha iyi anlayacağınıza eminiz.

A – Kripto Paraları Saklamak için Gerekli Olan Cüzdanlar

İlk olarak aklınıza “Hani kripto paralar elle tutulabilen somut birşey değildi? Cüzdanın ne alakası var?” diye peş peşe sorular gelmiş olabilir. Fakat durun. Çünkü bu cüzdanlar zannettiğiniz gibi deri cüzdanlar değil. Gelecek yüz yılın ve yeniden şekillenen dünyanın elektronik cüzdanları desek daha doğru olabilir. Çünkü bu cüzdanların tamamı elektronik ve bir seri numarasından ibaret. Çeşitleri oldukça fazla. Şimdi sizlere bunları anlayabileceğiniz şekilde kısa özetlerle anlatıyoruz. Burada okuduklarınızdan sonra kendinize bir çeşit seçerek o cüzdandan almanız şart. Tabi eğer kripto para sahibi olmak istiyorsanız. Fakat unutmayın. Burda gördüğünüz cüzdanlar torunlarınız tarafından günün birinde muhakkak kullanılıyor olacaklar.

a – Yazılımlı olan Cüzdanlar

Bu cüzdanlar bir yazılım üzerinde kurulu olurlar. Bu yazılımlar facebook veya instagram gibi telefonunuza yada bilgisayarınıza indirilebilir olan cüzdanlardır. Güvenilirlik konuları pek kesin değildir. Bu yüzden çok tercih ediliyor olmasalar dahi bazı kripto para kullanıcıları tarafından kullanılmaktadırlar. Size verilen bir kod üzerinden hesabınıza ulaşabilir ve transferleri heryerden yapabilirsiniz.

b – Kağıt olarak Bilinen Klasik Cüzdanlar

Bu cüzdanlar klasik devirlerden kalma olan cüzdanlardır. İnternet üzerinden aldığınız bir adres ile cüzdanınızı oluşturursunuz. Bu cüzdanın bilgilerini hiçbir yere kaydetmeden yalnızca bir kağıt üzerine giriş kodlamasını ve oluşturduğunuz şifreleri yazarsınız. Hiçbir teknolojik cihaz üzerinde hesabınız yani cüzdanınız açık olmayacağı için güvenliğiniz üst düzey olur. Fakat bu kağıdı kaybetmemeniz yada başka birisi tarafından çaldırmamanız oldukça önemlidir. Aksi halde tüm servetiniz elinizden uçup gidebilir.

c – Elektronik olan Cüzdanlar

Bu cüzdanlar gelecek yüzyılın cüzdanları olarak kabul ediliyorlar. Çünkü içerikleri oldukça güzel. Bir flashbellek gibi sistemlere sahipler. USB olarak bilgisayarınıza bağlayarak hesabınıza ulaşabiliyorsunuz ve hiçbir virüs yada bakteri bu hesaba ulaşım sağlayamıyor. İçerisinde bir metin belgesi halinde hesap adı veya şifre barındırmıyor. Direkt olarak bir cüzdan niteliği taşıyor. Bilgisayara taktığınızda özel yazılımı sayesinde hesabınız karşınıza çıkıyor ve blockchain üzerinden tüm transferleri yapmanıza olanak sağlıyor. Fakat fiyatı biraz yukarılarda olduğu için herkes tarafından kullanılamıyor. Ama en güvenli kripto para saklama cüzdanı elektronik olan cüzdanlar desek yalan söylemiş olmayız. Bundan birkaç yıl önce inci sözlük sahibi olan Serkan İnci bir konferansta üniversite gençlerine incelemeleri için bu elektronik cüzdanı vermişti. Binlerce kişinin elinden geçen cüzdan geri geldiğinde bilgisayara bu cüzdanı bağlayarak içini göstermişti. Binlerce insanın elinde gezen elektronik cüzdanın içinde ortalama 200.000 TL’lik bitcoin mevcuttu. Bu da pek çok haber sitesinde gezmişti. Öğrencilerin bu para miktarından asla haberi yoktu. Çünkü elektronik cüzdanlar bilgisayara bağlanmadığında adeta bir flasbellekten ayırt edilemiyor.

B – Herhangi Bir Kripto Para Borsasına Katılmak

Kripto paralar üzerinde hiçbir kuruluş ve kurumun hakimiyeti yok demiştik. Aynı zamanda kripto paraların borsaları da yok demiştik. Evet bunlar gerçekten yok. Fakat kripto paralar için özel sermayeler tarafından kurulmuş olan bazı şirketler var. Bu şirketler yatırım yaparak kendi içlerinde bazı borsalar kuruyorlar. Kurdukları borsalarda alım ve satım yapan kişilerden düşük miktarda komisyon alarak kazanç sağlıyorlar. İşte sizlerde bitcoin veya kripto paralardan almak istiyorsanız öncelikle böyle bir borsaya üye olmak zorundasınız. Peki yerli ve güvenli olarak görebileceğimiz kripto para borsaları hangileri?

a – Yerel Sermaye ile Kurulmuş Olan: BTCTURK

İlk olarak yalnızca bitcoin alım ve satımlarına izin vermek için kurulan borsa adını da buradan alıyor. Fakat daha sonrasında kripto para dünyasının genişlemesi ile şirket diğer koinlere de yer vermeye başladı. Bu borsaya internet üzerinden kayıt oluşturarak sizde bitcoin veya farklı kripto paralardan alım yapabilirsiniz. Fakat siteye kayıt olurken güvenlik önlemi olarak kimliğinizle fotoğraflar atmak gibi bazı işlemleri yapmanız şart.

b – Kıbrıs Merkezli olarak Kurulan: KOİNİM

Kripto paralara “koin” denmesinden yola çıkılarak bu ismi alan şirketin merkezi Kıbrısta. Siteye üye olma koşulları bir üst borsa için anlattıklarımızla aynı. Bu firmadan da dilediğiniz gibi kripto para alım ve satımı yapmanız çok kolay.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ile Para Kazanma
 • Kripto Para Dünyasından Kazanç Sağlamak

Eğer sizlerde kripto para dünyasından kazanç sağlamak istiyorsanız bunun belirli yolları var. Bunlardan birisini seçerek yolunuza devam etmeniz size kazançlarınızda büyük artılar katacaktır. Bildiğini gibi her sektörde öncelikle bir üretici olur. Bu üretici ürettiği ürünü piyasalar içerisine aktararak belirli bir fiyata satar. Daha sonrasında bu ürün piyasa içerisinde el değiştirir.

A – Kripto Para Dünyasında Borsadan Para Kazanmak

Eğer kripto para dünyasında para kazanmak için borsaya girmek istiyorsanız bu yazının en önemli kısımları sizin için başlıyor diyebiliriz. Sizlere altın tepsi içerisinde zengin olmanın beş yolunu anlatmıyoruz. Sizlere sadece bu sektör içerisinde borsa işlemleri yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz o kadar. O yüzden dikkatli şekilde okursanız sizin için daha iyi olacaktır.

a – Güvenli Sularda Alım ve Satımlardan Elde Edilen Kârlar

Eğer bir borsaya giriş yaptıysanız öncelikle elinizde olan bütçenizle işlem yapacaksınız demektir. Artık kripto para cüzdanınız da olduğu için borsaya yatırdığınız para ile işlem yapmak için herşey hazır demektir. Herkes elinde bulunan bitcoinleri belirli fiyatlardan satabilir. Örneğin acil ihtiyacı olan birisi elinde bulunan 0,5 bitcoini değeri 10.000 TL olmasına rağmen 9.500 TL’den satabilir. İşte böyle fırsatları kaçırmamak için elinizde bulunan parayı iyi değerlendirmeniz şart. Misal verelim ki 50.000 TL ile kripto para dünyasına merhaba dediniz. Karşınıza çıkan işlemlerden bir tanesinin fiyatı oldukça düşük. 2,5 bitcoin 50.000 TL değerinde olmasına rağmen satıcı aciliyetinden dolayı elinde bulunan bu bitcoinlerin 45.000 TL’den satıyor. İşte burası sizin için kazanç noktası. Hızlı bir şekilde bu bitcoinleri alarak sizde 49.000’den satışa çıkarabilirsiniz. İşte borsanın alım ve satımlarda olan mantığı bundan ibaret. Tabi ki bu varsayımlar yalnıca bitcoin için. Borsanın kolay olan yüzünün dışında bir de tehlikeli bölgesi var.

b – Borsanın Çok Kazandıran Riskli Havuzu

Burası borsada dikkat etmeniz gereken bir nokta. Çünkü kripto para dünyasında büyük balıklar küçük balıkları yutmak için adeta pusuda geziyorlar. Paranızı kripto para dünyasında değerlendirmek istiyorsanız sürekli uyanık olmalısınız. Şimdi sizlere bir kripto para biriminde nasıl paranızın tamamını kaybedebileceğinizi anlatalım. Böylelikle hangi işlemleri yaparken daha dikkatli olmanız gerekiyor bunları anlamış olacaksınız.

 • Boğa Tuzağı

Yeni bir kripto para birimi keşfettiğinizi düşünelim. Birimin grafiğini incelediğinizde aylardır düşüşte veya tek bir çizgide olmasına rağmen sabahtan beri ani bir artışla değer kazanıyor. Bu hızla artmaya devam ederse akşama kadar paranızı iki katına çıkarabilirsiniz. Peki yapmanız gereken ne? Elbette hemen satış almak. Elinizde olan tüm paranızı bu kripto para için kullandınız. Ekrana kitlendiniz ve artık kazançlarınızı izliyorsunuz. On dakika boyunca kârınız yükseldi. Çünkü alım yaptığınız kripto para artıyor. Ama bir dakika.. Bir anda fiyat grafiği tersine döndü. Bu da ne demek? “Biraz sonra tekrar yükselir o yüzden şimdi satmayayım” dedikçe paranızın eridiğini görüyorsunuz. Ve büyük bir grafik düşüşüyle paranız eridi.

30.000 TL vererek sahip olduğunuz kripto paraların değeri artık 5.000 TL.

İşte burası kripto para dünyasının karanlık vadisi. Peki neden mi böyle oldu? Filmi biraz başa saralım.

Büyük sermaye sahipleri her zaman için vurgun yapmak için bir kripto parayı seçerler. Seçilen kripto para birimi uzun süredir durağan şekilde ilerlemektedir. Onu canlandırmak için mevcut bulunan birimlerden bir miktar alınması şarttır. Bu yüzden sermaye sahipleri bir anda bu birimin büyük ölçekte olan hacmini alır. Bir anda kripto paranın değeri yükselir. İşte sizin oyuna dahil olduğunuz nokta burası. Küçük balıklar trene binmek için bir anda bu kripto paradan almaya başlarlar. Bu kripto paranın satışını çok daha yükseltmeye başlar. Piyasa içerisinde azalan malın değeri artmaya devam eder. Sermaye sahibi 500.000 TL vererek aldığı koinlerinin değerinin artık 750.000 TL olduğunu görür. Onun için bu kâr yeterlidir. Elinde bulunan tüm koinleri satışa çıkarır. Herkes zaten bu koinden alıp zengin olmak istediği için satış almaya başlar. Bir anda sermaye sahibi elinde ki tüm koinleri satar. Alıcıların almadığını da normal satış fiyatından açığa koyarak hızlı şekilde bitirir. Satışın artması fiyatın düşmeye başlamasını gösterir. Bir anda grafiğin tersine döndüğünü gören akıllı küçük yatırımcılar küçük kâr veya zararlarla sistemden çıkış yaparlar. Geri kalan acemi yatırımcılar ise kripto paralarının değerinin yok olmasını izlerler. Bu maceranın sonunda kripto para birimi seyahatinde başladığı noktaya geri dönerek yatay çizgisine devam eder. Oyun bitmiş, büyük balık küçük balığı yemiştir..

 • Ayı Tuzağı

Peki boğa tuzağının haricinde kripto paralar dünyasında ki borsalarda farklı olarak karşımıza çıkacak ve bizi yok edebilecek hileler var mı? İşte bunlardan en tehlikeli olanlarından biriyle daha beraberiz. Tekrar bir örnekle açıklayalım.

Kendinize bir koin seçerek bu koin piyasasının içerisinde yerinizi aldınız. Elinizde olan tüm sermayeniz ile artık bu koinlerden oldukça yüksek miktarda kasanızda bulunduruyorsunuz. Hergün gittikçe yükselen değerler ile kazançlarınızın artışından da memnunsunuz. Fakat bir dakika! Koinin değeri bir anda düşmeye başladı ve değerler eksilere doğru gidiyor. Kazançlarınızı kaybetmemek ve kârınızı korumak için bu koinden çıkış yapmaya karar verdiniz. Size göre bu kadar kâr yeterli ve çıkış zamanı geldi. Elinizde olan tüm koinleri sattınız. Sizinle beraber pek çok insanda böyle yaptı. Büyük bir düşüş hızını gösterdi ve daha fazla kayıp vermediğiniz için mutlusunuz. Ama bir anda koin yaklaşık bir iki saat sonra tekrar değer kazanmaya başladı ve eski yerine geri döndü. Grafikte ki değerler yukarı doğru stabil şekilde hareket almaya devam ediyor. Eğer bekleseydiniz kazancınız çok daha yükselebilirdi. Peki neden böyle oldu? Bundan kim kazanç sağladı veya nasıl sağladı?

İçerisinde bulunduğunuz koine en çok sahip olanlardan bir sermaye sahibi akıllıca bir oyun oynadı. Elinde bulunan koinleri satışa çıkararak bir anda değer düşüşüne sebep oldu. Daha önce belki 1 TL’den aldığı koinleri yükselen değerler sayesinde 10 TL’den sattı. Burada belki de yüzlerce bin liralık kâr elde etti. Değerlerin düşmeye başlamasıyla siz ve diğer küçük yatırımcılar da satış yapmaya başladılar. Koinin değeri oldukça düştü. Burada ki sermaye sahibi bu kez değeri düşen koini 5 TL’den tekrar geri aldı. Zaten önce ki satışından koin başına 9 TL kâr elde etmişti. Arada ki 4 TL net kâr olarak kendisine kalırken 5 TL’den aldığı koinlerin değeri yeniden yükselerek normal seyrine döndü. Artık koinin değeri 11 TL ve her geçen gün artacak. Şuan elinde olanları satıp tamamen sektörü terketse bile koin başına tekrardan 6 TL kazanmış olacak. İşte ayı tuzağına düştünüz. Erken davranmasaydınız kazancınız hergün artmaya devam edecekti.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ve Para Tuzakları

c – Kripto Para Borsalarında Tuzaklara Düşmemek için Neler Yapmak Gerekli?

Eğer kripto para dünyasında bu tarz tuzaklara düşmek istemiyorsanız yapmanız gereken şeyler var. Fakat bunlar tamamen kesin sonuçlar doğuracak diye bir bilgi de yok. Yalnızca size yardımcı olacak olan sistemler mevcut. Bunlara indakatör gibi isimler veriliyor. Seçtiğiniz koinin aylar içerisinde ki grafiğini, günlük olarak alım ve satımlarını inceleyerek koinin tekrardan yükselik yükselmeyeceği hakkında matematiksel tahminlerde bulunuyor. Bunlara bir noktaya kadar güvenebilirsiniz. Fakat geriye kalan kısım tamamen sizin mantığınıza ve sektör içerisinde ki tecrübenize bağlı. Aksi halde bu indakatörlere güvenerek tüm sermayenizi bir anda yok edebilirsiniz. Her zaman dikkatli olmakta fayda mevcut.

d – Kriz Anlarında Bilgisayar Başında Olmazsam?

Her para biriminde olduğu gibi kripto paralar dünyasında da kriz dönemleri mutlaka olacaktır. Örnek vermek gerekirse siz gece derin uykunuzda uyurken bir anda alım yaptığınız kripto para cinsinin değeri düşmeye başlayabilir. O halde günlerce bilgisayar başında bekleyerek kâr elde ettiğiniz koinlerin değeri siz uyurken yok mu olacak? Elbette hayır. Legal para birimlerine ait olan borsalarda olduğu gibi kripto para birimlerinin borsalarında da böyle durumlar için bazı özellikler var. Örneklerle açıklayarak anlamanıza yardımcı olalım. Bir yangın anında içerisinde bulunduğunuz apartmanın yangın alarmına basarsınız. İşte borsanızın içerisinde de böyle bir yangın butonu veya panik butonu mevcut. Sahibi olduğunuz kripto paranın fiyatı bir anda düşmeye başlarsa sizin belirdiğiniz rakama kadar fiyat gerilediğinde sisteminiz elinizde bulunan kripto paraları satar. Örneğin tanesi 100 TL’den olmak üzere 200 tane koine sahipsiniz. Bu kripto paralar zaman içerisinde 200 TL’ye kadar değer kazanarak sizin kazancınızı hızlı bir şekilde ikiye katladı. Fakat siz uyurken aniden bu koinin değeri düşmeye başladı. Burada panik butonunuzu devreye alabilirsiniz. Siz hangi rakama ulaştığında satış yapılmasını isterseniz sistem otomatik olarak o rakama geldiğinde sizin belirlediğiniz miktarda koini satışa çıkaracaktır. Dilerseniz adeti 175 TL’ye geldiğinde dilerseniz 120 TL’ye geldiğinde satabilirsiniz. Burası size bağlı. Taktikleriniz ve yöntemleriniz doğrultusunda al veya sat işlemini verebilirsiniz. Çünkü aynı şekilde bir kripto paranın gece siz uyurken değeri çok düştüğünde o kripto para biriminden dilediğiniz miktarda alınması için emir de verebilirsiniz. Eğer yükseleceğini düşündüğünüz koinler varsa fiyatı düştüğünde sizin için kârlı olan noktadan alınması için gireceğiniz al emri sizi ilerleyen dönemlerde kâra taşıyacaktır.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ve Ekonomik Refah

B – Kripto Para Madenceliği Yaparak Para Kazanmanın Yolları

Hepiniz kripto para dünyasında “madencilik” terimini duymuşsunuzdur. Bu terimin özel olarak seçilmesinin belli bir sebebi var. Dünyada kıymetli olarak bilinen tüm elementler maden olarak yerin altında toprağa gömülü olarak bulunurlar. Bitcoin, Etherium gibi kripto paraların tamamı da gelecek yüzyılın para birimi olduğu için adeta bir maden olarak görülürler. Bundan dolayı kripto para üretmek için madencilik yapılması gerekmektedir.

a – Nedir Bu Madencilik?

Öncelikle açıklamamız gereken bazı şeyler var. Herkesin aklında olan tek bir soru olduğunu biliyoruz. “Kripto paralar nasıl oluşuyor?” Bu sorunun cevabı aslında çok basit olmasına rağmen bir o kadar da karışık. Fakat işin mühendislik bölümüne fazla girmeden şimdiye kadar okuduğunuz tüm kısımlar gibi kısa bir şekilde açıklayalım.

Bir kripto para elde etmek için ait olduğu dünya gibi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Kısacası kripto paralar sanal dünya içerisinden elde ediliyor. Fakat aklınızda şöyle bir fikir canlanmasın. “Kripto paralar bazı insanlar tarafından internette sitelere saklanıyor ve bulunması gerekiyor, o yüzden madenclik diyorlar.” Durumun bununla alakası yok. Kripto para madenciliği on yıl içerisinde çeşitli evrimlerden geçti. Ama ilk ve temel olarak ilkel olan yöntemi bilgisayarlarınızın işlemci gücünü kullanarak bazı matematiksel hesaplamaları yapmaktı. Çünkü kripto para elde etmek istiyorsanız bilgisayarınızın işlemci gücü kadar güçlü olursunuz. Kripto para sistemi tarafından (kısacası blockchain) size verilen ve gönderilen tüm matematik hesaplamalarını sisteminiz yapar. Bu soruların yanıtlarını en hızlı bulan ve çözen sistemler bitcoin, etherium gibi kripto para kazanırlar. Kısacası bunlar bir ödül. Kripto para dünyası ilk ortaya çıktığında temel mantık buydu. Peki ilerleyen dönemlerde kripto para madenciliği yapmak neden zorlaştı? Günümüzde nasıl yapılır?

b – Kripto Para Madenciliğinin Evreleri

Kripto para madenciliğinin yalnızca işlemci gücü ile yapıldığını yazımızın bu kısmına kadar hiçbir yeri atlamayanlar artık öğrendiler. Şimdi ise geçmişten günümüze ve geleceği şekillenen kripto para madenciliğinin yani üreticiliğinin aşamalarını izliyoruz.

a – Birinci Aşama: Anakart ve İşlemci Gücü

İlk nesil koin üreticileri bilgisayarlarının yalnızca anakartları üzerinde bulunan işlemcilerin gücü ile madencilik yapıyorlardı. Bu onlar için oldukça basitti. Henüz çok sayıda madenci olmadığı için sistem tarafından sorular kolaydı ve anakartların gücü bu soruları çözmeye yetiyordu. Üstelik henüz bitcoin gibi kripto paraların değerleri düşük olduğu için sektörün canlandırılması amacıyla fazla fazla ödüller veriliyordu. Açıkcası havuz büyük içerisinde yüzen kişi azdı. Bu yüzden ilk nesil madenciler büyük paralar kazandılar. Fakat gün geçtikçe bitcoinin ve diğer kripto paraların ortaya çıkmasıyla pastadan herkes payını almak için gözünü buraya dikmeye başladı. Gün geçtikçe farklı farklı dünyanın her bölgesinden insanların madenci olmaya başlaması sistemin gidişatında dengeleri bozdu. Artık madencilik faaliyetleri için bazı şeylerin değişmesi gerekiyordu. Bu yüzden 2015’li yıllara doğru gelindiğinde sistem kendisini formatladı..

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Para ve İşlemci PC İşlemci

b – İkinci Aşama: Ekran Kartlarının İşlemci Gücü

Artık anakartların üzerinde bulunan küçük çaplı işlemcilerin blockchainden gelen sorulara cevap bulması gecikiyordu. Cevap bulunsa dahi çok geç çözümlendiği için sistemin verdiği ödül azalıyordu. Çünkü sistem hem soruların kendisini çok daha fazla zorlaştırmıştı hemde verilen ödülleri büyük ölçüde azaltmıştı. Çünkü bol keseden dağıtılmaya devam edilen bir koin zaman içerisinde çokluğundan dolayı değerini kolaylıkla kaybedebilirdi. Fakat insanların hırsları onları bu yoldan çevirmedi. Herkes kendi evinde olan bilgisayarlarına güçlü ekran kartları almaya başladılar. Bu ekran kartlarının işlemci güçleri ile en hızlı olan kazanır bir hale geldi. 2017 yıllarına gelindiğinde pek çok teknoloji şirketi ekran kartlarının üzerine büyük ilgi gösterdi. Artık ekran kartları neredeyse oyun için değil kripto para madenciliği için alınır oldu. Çoğaltıcı araçlarla bir bilgisayara oldukça güçlü beş ekran kartı takan insanlar bile oldu. Bir süre sonra şirketler yalnızca kripto para madenciliği yapan insanlar için özel ekran kartları bile ürettiler. Düşünün ki bilgisayarın ekranında olan tüm grafiklerin çok daha iyi kalitede olması için üretilen bir ürün amacından saparak işlemci gücü yüklenerek bu sektör için özel olarak üretildi. Bu dönem içerisinde pek çok yatırımcı kripto para madenciliği yapmak için özel alanlar inşa etti. Onlarca hatta yüzlerce bilgisayar ve binlerce ekran kartı alarak kripto para madenciliği yapmaya başladılar. Bu dönem kripto paraların ve özellikle bitcoinin zirveye doğru yolculuğunda büyük ivme kazandırdı.

İlk aşamanın çok daha uzun sürmesine rağmen ikinci aşama o kadar da uzun soluklu olmadı. Aşamalar ilerledikçe çok daha hızlı aşama atlanacağı bilinen bir gerçekti. Fakat blockchain kendi kendine bir hamle daha yaparak soruların zorluğunu inanılmaz derece de arttırdı. Bu durum, ekran kartları ile madencilik yapan insanları büyük ölçüde etkilemesine rağmen kazançlarını durdurmaya yetmedi. Fakat büyük ölçüde kazançlarını düşürmeyi başardı. Şimdi ise pastadan büyük payı almak isteyenler için yeni bir dönem başlıyordu..

c – Üçüncü Aşama: Madenci Bilgisayarları

Artık ekran kartları ile kripto para madenciliği yapmanın devri tamamen sona ermişti. Elde olan imkanlar ile blockchainin sorduğu soruları çözmek zorlaşmıştı. Bu yüzden teknoloji devleri olan bilgisayar üreticileri bu alana girmek zorunda hissetiler kendilerini. Elbette amaçları buradan da kâr sağlamaktı. Fakat pek çok üretici firma bu kadar kuvvetli bilgisayarları seri üretim olarak üretmeyi göze alamadı. Çünkü bir fabrika için dahi üretim maliyeti oldukça yüksek oluyordu. Örnek vermek gerekirse sadece bir bilgisayarın fabrikaya maliyeti dahi 20.000 TL gibi rakamlara çıkıyordu. Bu yüzden büyük şirketler projeleri iptal ederek askıya aldılar. Burada orta ölçekli özel şirketler devreye girdi. Kendi atölyelerinde özel imkanları ile ürettikleri az ve sınırlı sayıda kripto para madeni için üretilmiş özel bilgisayarları satmaya başladılar. Yapımı dahi günler süren bu bilgisayarların satışı saniye sürmüyordu. Çünkü siparişler arka arkaya geliyordu. Fakat bu küçük şirketler bir zaman sonra bu bilgisayarları üretmekten veya satmaktan vazgeçerek kapandıklarını dile getirdiler. Pek çok insan bu hamlelerin kendilerine yönelik çalışma yapacakları yönünde değerlendirmeler yaptılar. Fakat sonrasında pek çok firma yeniden satış başlattı. Bugün kripto para madencliğinde yüksek seviyelerde günlük kazançlar elde etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey ne yazık ki böyle güçlü bir bilgisayara sahip olmak. Ayrıca unutmayın ki bu bilgisayarlar bilim – kurgu filmlerinde gördüğünüz bilgisayarlara çok benziyorlar. Normal bir bilgisayar gibi kullanmanız imkansız. Onlar sadece internetin karanlık bölümlerinde madencilik yapan adeta özel üretim robotlar diyebiliriz.

d – Kripto Para Madenciliğinin Zorlukları

Eğer kripto para dünyasından kazanç elde etmek istiyorsanız ve madencilik yapmayı seçtiyseniz sizin için zorlu bir süreç var diyebiliriz. Öncelikle elinizde bulunan imkanlarla süper güçlü bir bilgisayar almanız şart. Bu bilgisayarların ne kadar gürültülü çalıştıkları bilinen bir gerçek. Yani bu bilgisayarı evde çalıştırmanız halinde komşularınız gece sesten rahatsız olabilirler. Bu rahatsızlık sonucu polise şikayette bulunan pek çok insan olmuştur. Polisler gürültünün sebebini öğrenmek için evinize geldiğinde gördüğü manzara sonrası ise mutlaka hakkınızda işlem yapacaktır. Ev kısmını halletiniz diye düşünerek zorlukları anlatmaya devam edelim. Eğer ev kısmı bittiyse bilgisayarınızın soğukluğunu korumanız şart. Bu bilgisayarlar aşırı derece de ısındıkları için soğutmaya ihtiyaç duyarlar. Özel olarak bilgisayarınızın olduğu odaya klima takmanız ve 7/24 çalıştırmanız dahi gerekebilir. Bu işlemi de “tamam” diyerek atladığınızı varsayalım. Bundan sonra gelecek olan elektrik faturalarına hazır olun. Bilgisayarınızda bulunan işlemciler öylesine kuvvetli bir şekilde enerji tüketecekler ki aylık 100 TL olarak gelen elektrik faturanız bir ay sonra karşınıza 1.500 TL olarak dahi çıkabilir. İşin doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar büyük bir zorluğu mu tercih edersiniz yoksa borsa içerisinde kripto para kazanmayı mı orası size bağlı bir durum.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ile Kazanmak – Kaybetmek
 • En Çok Değer Kazanan Kripto Paraların Yolculuğu

Kripto paraların kendi dünyaları içerisinde hızla değer kazanabilen ve kaybedebilen değerler olduğunu yazımızda bahsettik. Peki bugüne kadar hangi kripto paralar ne şekilde değer kazandı? Bunlardan sektörün en büyük iki rakibi olan Etherium ve Bitcoin ile başlayalım.

A – Bitcoin ve Etherium’un Değer Grafikleri

 

a – Bitcoin ilk olarak satışa çıktığında değeri yalnızca 100 Türk Lirası’ydı. Yalnızca beş yıl içerisinde bitcoin öylesine büyük ivmelenmeler yakaladı ki 2017 yılının mart ayına gelindiğinde değeri 2.500 TL’ye kadar yükselmişti. Dikkatler bir anda kripto paralar ve bitcoin üzerine yoğunlaştı. Dünyadan az sayıda insan bitcoinin değer artışı yapacağını düşünerek bitcoin satın aldı. Düşündükleri tahminler gerçekleşti ve bitcoin her ortalama olarak üç ile dört bin TL arasında değer kazandı. İşte bu yolculuk tepe noktasını yalnızca 2017’nin Aralık ayında tamamladı. Bitcoinin yıl sonu fiyatı tam olarak 70.000 TL’ye ulaşmıştı. Şimdi kısa bir mantık yürütmenin tam zamanı. Trenin kalktığını ilk göremeyenlerden olsanız dahi eğer mart ayında 100.000 TL ile tanesi 2.500 TL olan bitcoinlerden alsaydınız elinizde 40 adet bitcoin olacaktı. Yalnızca 9 ay sonra ise elinizde bulunan bitcoinlerin değeri 2.800.000 TL olacaktı. Yalnızca yüz bin TL yatırım yaparak sadece 9 ay içerisinde iki milyon sekizyüz bin Türk Lirası kazanmış olacaktınız. Bu rakam dünyanın hiçbir ticari faaliyetinde yok. Böylesine hareketsiz olan bir yatırımın ekmek veya su istemeden kazandırması bir mucize. Fakat bu insanların sayısı yazının başında belirttiğimiz gibi oldukça az sayıdaydı. Ancak bitcoinin 50.000 TL’ye ulaşma bandında alım yapanlar bitcoinin yükseleceğini beklemeye devam ettiler. Fakat sandıklarının aksine bitcoin ivmelenmesini kaybederek büyük bir düşüş yaşadı. Gün geçtikçe değer kaybeden bitcoin günümüzde 32.000 TL olarak yerini koruyor. Son günlerde ise tekrardan yükselişine başladı. Bu yıl büyük süprizler bitcoin için karşımıza çıkabilir.

 

b – Etherium ise yazımızın başında anlattığımız gibi hayatımıza 2015’li yıllarda girdi. Etherium büyük ivmelenmesini ve kırılma noktasını ise 2017 yılında yaşadı. Yıl başında yalnızca 40 TL olan etheriumun adet fiyatı yıl sonuna gelindiğinde 4.000 TL’ye yükseldi. İsterseniz gene bir kısa matematik hesabı yapalım ve etherium ile bitcoin arasında ki kâr farkını da görmüş olalım. Eğer 2017 yıl başında 100.000 TL ile etherium almak isteseydiniz bu paranız ile 2.500 adet etherium alabilirsiniz. Bu etheriumlar ise yıl sonunda size toplamda 1.000.000 TL kazandırmış olurdu. Hiçbirşey yapmadan oturduğunuz yerde 900.000 TL kâr elde edebilirdiniz.

Bu iki koinde görüldüğü üzere kripto para dünyasının liderleri olarak uzun süre daha karşımızda duracaklar gibi gözüküyor. Fakat insanların büyük çoğunluğu yalnızca bu iki birime odaklanırken bazı alt koinler tabiri caizse gümbür gümbür geliyorlar diyebiliriz.

B – Kazandıran Alt Coinlerin Dünyası

Kripto paralar kendi içlerinde birer holding patronu olarak görülebilirler. Çünkü her biri kendisi bir sermaye sahibi patron iken kendi altlarında kendileri için çalışan işçiler üretiyorlar. Burada üretiyorlar tabirini özel olarak kullandık çünkü bugün bilgisayar mühendisleri ve yazılımcıların hepsi kendi kripto para birimlerini oluşturuyorlar. Geçmiş zamanlarda bitcoin kendi içerisinde yaşadığı blok zinciri ağırlığını rahatlatmak için ikiye bölünmüştü. Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak iki ayrı birime ayrılmış ve bitcoin cash’i alt coin olarak yönetmeye başlamıştı. Aynı davranışı etherium da kendisi için yaptı. Etherium cash ile ağırlığından kurtulmaya çalıştı. Bugün dünyada yaklaşık olarak 2.000 adet alt coin mevcut. Bunların hepsi blockchain ismiyle bildiğimiz blok zincirine bağlı olarak işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Peki kimsenin bilmediği bir yerlerde gizlice büyüyerek yatırımcısına para kazandıran koinler hangileri? Bugüne kadar hangi alt coinler büyük coinlere kafa tutacak derecede kâr yaptı? Şimdi sırasıyla bu alt koinlerden bazılarını birlikte inceleyelim. Unutmayın ki büyük bir samanlıkta kaybolmuş ve gözden kaçmış olan bazı yakutlar ve elmaslar olabilir. Bunlar yalnzıca gün yüzüne çıkacakları zamanı beklerler..

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar ve Türkiye Piyasası
 1. Devler Arasına Girmeye Aday Olan: Litecoin

Çok fazla insan henüz bilmese dahi etherium ve bitcoin ikilisine kafa tutmaya aday olan ve son yıllarda oldukça fazla ivmelenme kazanarak piyasaya giren litecoinden haberiniz var mı? Tamamıyla bitcoin ve etherium ile aynı mantığı dayanması ve işlemlerin son derece hızlı olmasından dolayı pek çok insan günümüzde kripto para dünyasında litecoini tercih etmeye başladı. Öyle ki, litecoin bir altcoin olarak değerlendirilirken artık günümüzde tek başına bir coin olarak görülüyor. İki yıl öncesine kadar yalnızca 3 TL’den satışa sunulan litecoin bugün baktığımızda ortalama olarak 1.600 TL civarına kadar değerini arttırmış durumda. Önümüzde ki yıllarda bu ivmelenmeye devam ederse “babalar” olarak adlandırdığımız ikilinin tahtını dahi sallayabilecek güçte. Şimdiden yatırım yapmak mantıklı olabilir. Fakat kesinlikle bunu bir tavsiye olarak almayın. Sonrasında mesuliyet kabul etmiyoruz!

 1. Geleceğin En Önemlilerinden Biri Olacak Olan: Elektroneum

Bu altcoin bildiğiniz tüm altcoinlerden farklı bir mantık işe çalışıyor diyebiliriz. Öncelikle tamamen diğer altcoinlerden farklı. Çünkü elektroneum üreticilerinin genel amacı bilgisayar üzerinden yapılan işlemler değil. Tamamıyla akıllı telefonlar üzerinde oluşabilecek bir ödeme sistemi. Bir örnekle açıklamak gerekirse araba kiralamaya bir şirkete gittiğinizi düşünelim. Bu şirket kripto para birimleriyle ödeme alıyorsa telefonunuzu bir barkoda doğru tuttuğunuda hesabınızdan kiralama bedeli kadar miktar şirket hesabına geçecek demektir. Bu da günlük hayatın işlerini çok daha hızlı bir hale getirecektir. Henüz yeni kurulmasına rağmen elektroneum geleceğin altcoini olarak görülüyor. Eğer ivme kazanırsa (ki muhakkak kazanacaktır) geleceğin en kârlı coinlerinden bir tanesi olacak. Bugün yalnızca 4 TL’den satışa sunulan elektroneum yarın sizi zengin edebilir. Fakat unutmayın ki bu da bir yatırım tavsiyesi kesinlikle değil..

 1. Kripto Para Dünyasının Üvey Evladı: Ripple

Bu başlıkta size bugüne kadar yatırımcısına para kazandırmış olan veya kazandırması muhtemel olan bir kripto para birimini anlatmıyoruz. Anlattığımız kripto para “ripple”. Yani pek çok insanın dışladığı ve kripto para olarak görmediği bir altcoin. Peki neden? İnsanlar neden rippleyi sevmiyorlar? Çünkü ripple blockchain alt yapısını kullanan bir para birimi olmasına rağmen Axess ve Amerikan Merkez Bankası gibi kurumların ortaklığıyla üretildi. Ripplenin arkasında tamamıyla bu şirketler var. Bu şirketler ripple üzerinde gerçekleşen tüm işlemlere göz atma hakkına sahipler. Kısacası bu tamamıyla kripto para dünyasının gizliliğine ters olan bir durum. Kripto paraları insanların tercih etme sebebi üzerinde hiçbir kurum veya kuruluşun inceleme yetkisi olmaması. Fakat ripple sürekli olarak kontrol altında olduğu için kripto para sermayedarları tarafından dışlanıyor diyebiliriz. Fakat ripple tüm bunlara rağmen kullanılmaya devam ediyor. Günümüzde fiyatı oldukça düşük olarak 3 TL olmasına rağmen gelecekte değer kazanır mı orası bilinmiyor. Fakat bu ripplenin plüton ile aynı kaderi paylaştığı gerçeğini değiştirmiyor. İkisinin hikayesi de oldukça trajikomik..

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Paralar Nasıl Alınır
 • Kripto Paralarla İlgili Gerçeklemiş Olan Enteresan Olaylar

Kripto para dünyası da hayatın içerisinde olan herşey gibi hem riskli hemde bir o kadar macera ve eğlence dolu diyebiliriz. Teknik anlatımlı tüm bu bilgilerin dışında dilerseniz sizlere biraz da kripto paraların heyecan dolu yanlarından bahsedelim.

 • Kripto Paralar ile Yapılan İlk Alışveriş

İlk önce baştan belirtelim ki daha sonra kafalar karışmasın. Kripto para dünyasının atası olan bitcoin ilk olarak deep webte kullanılmıştır. Fakat legal olarak nitelendirebileceğimiz dünya içerisinde bitcoin ile ilgili ilk ticaret bir pizza üzerinden olmuştur. Elinde bulunan bitcoinleri ile yemek yemek istediğini söyleyen bir kişiye elinde bulunan bitcoinleri kendisine devretmesi karşılığında bir kişi pizza sipariş etmiştir. Böylelikle dünyanın en pahalıya yenilen pizzası o gün yenmiştir. Çünkü pizzaya karşılık olarak gönderilen bitcoinlerin bugün ki değeri ortalama olarak beş milyon dolar civarındadır. Eminiz ki o gün o pizzayı yiyen kişi bu kadar pahalı bir pizza yediğini bilse üzüntüsünden ağlardı..

 • Kripto Para Borsaların Hacklenmesi

Şuan da aklınızda şimşekler çaktığını ve bir korku geldiğini anlayabiliyoruz. Fakat hayatın her anında olabileceği gibi bitcoin veya diğer kripto paralar dünyasında da hırsızlıklar olabiliyor. Avrupa’da ve Asya’da günümüze kadar pek çok kripto para borsası saldırıya uğradı. Bunların büyük çoğunluğu saldırıları küçük hasarlar ile atlatırken bazıları ise büyük darbeler alarak iflas etmek zorunda kaldı. Burada borsaya saldıran hackerların kendi cüzdanlarına gönderildiği paralar bulunabilir diye düşünebilirsiniz. Elbette bu düşünce de haklısınız. Gönderilen adresler ve çalınan koinler belli. Fakat bu kişileri kime şikayet etmelisiniz? Polise mi, mahkemeye mi? Kripto paralar üzerinde yetkili hiçbir kurum yok! Aslında güzel olan bu durumun elbette bir kötü yanı olmak zorundaydı. Fakat unutmayın ki borsalar kayıp yaşayan müşterilerinin tüm kayıplarını geri ödemekteler. Çünkü bu güvenlik sorunu yalnızca borsayı ilgilendiren bir sorun diyebiliriz.

 • Yanlış Hesaba Gönderilen 100.000 Dolar!

Kripto para dünyasında attığınız adımın geri dönüşü yoktur. Bu yüzden uykuluyken lütfen ticaret yapmayın. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir adam böyle bir hataya düştü. Kripto para cüzdanınızdan çıkış yaparken sistem size defalarca işlemi onaylayıp onaylamadığınızı sorar. Bu adam çok uykulu olacak ki yanlış girdiği hesap cüzdanına para göndermek için defalarca onay vermiş. Yüz bin dolar değerinde koin karşı tarafın cüzdanına gittiğinde adama “parayı hesabına gönderdim” demesi üzerine gerçek ortaya çıkmış. Çünkü adamın kripto para cüzdanına gelen veya giden hiçbir para yok. Bunun üzerine adresi kontrol eden adam yanlış bir hesaba gönderim yaptığını anlamış. “Ama yanlış gönderdiği adam iyi niyetli çıkarak parayı geri göndermiş” demek isterdik. Fakat böyle bir şey neredeyse imkansızın imkansızı. Çünkü paranın kime gönderildiği hakkında hiçbir fikriniz yok. Gönderilen hesap cüzdanının hiçbir bilgisi yok. Yalnızca rakamlardan oluşan bir seri numarası, o kadar. Belki de hesabına para giden kişinin bile yıllarca bu durumdan haberi olmayacak.

Kripto Paralar - Para Kazanma - Bitcoin - Yatırım - Araştırma Yazısı
Kripto Para Tavsiye ve Öneri
 • Yazardan Son Sözler ve Tavsiyeler

Yazımızda bu aşamaya gelene kadar kripto para dünyasıyla ilgili olarak herşeyi öğrendiniz diyebilirim. Elbette çok daha detaylı yazıları internet üzerinde arayarak bulabilirsiniz. Fakat hiçbirinde bizim anlatmadığımız birşey yok. Hepsi bizim sizlere örneklerle ve anlayacağınız dilden anlattığımız açıklamaları daha matematiksel yönden yapıyorlar. Biz ise karşımızda bilgisayar mühendisi insanların olmadığını bilerek herkesin anlayacağı dilde bir anlatımı tercih ediyoruz. Eğer günün birinde kripto paralar üzerinde yatırım yapmak isterseniz veya madenci olarak bu sektörden gelir elde etmek isterseniz yazdıklarımızı lütfen unutmayın.

İnsan denilen canlı zenginlik ve rahatlığına düşkünüdür. Fakat unutmayın ki balık bilmediği suya girerse boğularak ölebilir. Bir tatlı su balığı tuzlu suya atlarsa kendi idamını vermiş olur. Bu yüzden kripto para dünyasına heyecan ile girerek yok olan insanlardan olmamaya dikakt edin.

Bir başka yazı da tekrardan görüşmek üzere kendinize iyi bakın..

Yazar Hakkında
Toplam 11 yazı
Bülent Yakut
Bülent Yakut
Yorumlar (1 Yorum)
cihan
cihan Cevapla
- 2:00 pm

kripto paralar ile ilgili anlatımınız çok güzel. Bilmediğim birçok bilgiyi sayenizde edindim. Kredi ve kredi kartları konusunda yapmış olduğunuz paylaşımlarda gerçekten oldukça nitelikli bilgiler içeriyor. Böylesine kaliteli bir sitenin takipçilerinden birisiyim artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara