Kripto Paraların Geleceği – Blockhain Teknolojisi Nedir?

Kripto paralar son yıllarda pek çok yatırımcının dikkatini çekmiştir. Öyle ki kripto paraların geleceği hakkında teknoloji uzmanları art arda yorumlar yapmaktadır. 10 yıllık bir geçmişi olan sanal paralar son 2 yıldır oldukça rağbet görmektedir. Çünkü yapılan araştırma sayısı artmış ve teknolojiden yararlanma imkanlarında olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Şu sıralar Bitcoin başta olmak üzere pek çok sanal paranın güncel değer takibi de yapılabildiği için yatırımlar genelde BTC üzerinedir. Alternatif olarak milyonlarca sanal para üretimi yapıldığı için diğer alt koinler de tercih edilmeye başlanmıştır.

Blockhain Teknolojisi Nedir?

Sanal para yatırımı yapmak isteyenler ilk olarak Blockhain teknolojisiyle tanışmaktadır. Teknolojinin muhteşem gelişimiyle beraber kod destekli mikro sanayi dönemine geçilmiştir. Elbette yenilikçi teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla beraber yazılım programları üretilmeye başlanmıştır.

Kripto paraların alt yapısı olarak adlandırılan Blockhain teknolojisiyle beraber sanal paraların güvenliği sağlanmaktadır. Özellikle de bankacılık alt yapısında veri güvenliğini sağlayan bu teknoloji birçok telif hakkının korunması için de kullanılmaktadır. Tüm bu gelişmeler aslında kripto paraların geleceği hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlayabiliyor.

Dünyadaki en güvenli teknoloji olan Blockhain ile beraber bu teknolojiyi kullanan projeler devreye alınmaktadır. Sanal paralar da bu teknolojiden faydalanarak farklı sorunlara çözüm olmakla beraber sanal paraya olan yatırımı artırmaktadır. Risksiz bir güvenlik sistemi olmakla beraber hızlı ve yüksek kar amacı gütmektedir.

2020 Kripto Para Tahminleri

2017 yılı, sanal para piyasası bakımından çok güzel bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Öyle ki bu dönemde Bitcoin 20 bin dolara kadar yükselmiştir. Diğer coinler de buna bağlı olarak hızlıca değer kazanmıştır. Fakat 2018 yılına gelindiğinde son derece hızlı bir düşüş yaşanmış ve özellikle de Bitcoin’in ani düşüşüyle beraber diğer koinlerde de değer kayıpları görülmüştür. Bu durum pek çok yatırımcıyı düşündürse de kripto paraların geleceği hakkında yine de bir umut olmayı sürdürmüştür.

2020 Bitcoin tahminleri incelendiği zaman pek çok uzman ciddi bir artış beklemektedir. Ayrıca 100 bin dolara kadar Bitcoin değerinin artacağı düşünülüyor. Bazı uzmanlar ise bu değerin 50 bin dolarda kalacağını savunuyor. Yine de 2019 yılı için yapılan tahminlerin gerçekleşmediği unutulmamalıdır. Çünkü bu yorumların hangi kriterlere göre yapıldığı da bilinmemektedir. Haliyle BTC yatırımı yapmak isterseniz öncelikle eski verileri incelemeli ve daha sonra bireysel karar vermelisiniz.

Devletlerin Kripto Para Piyasasına Bakışı

Pek çok devletin sanal para piyasasıyla işbirliği yaptığı haberleri günümüzde paylaşılmaktadır. Ancak bazı devletler ise sanal para yatırımlarını tamamen yasaklamıştır. Örnek olarak Malta ülkesi, sanal paralarla ilgili teknolojileri desteklemektedir. Sektördeki pek çok yatırımcı da Malta’ya yerleşmeye başladı. Türkiye’de ise SPK’nın yaptığı açıklamalara göre dijital para birimleriyle ilgili ciddi süreçlerin yaşanacağı belirtilmiştir. Bu nedenle kripto paraların geleceği her ülkede farklı olabilir.

2020 yılında sermaye piyasası disiplinine alınması amacıyla pek çok kripto para üzerinde çalışmalar başlatılmıştır. Elbette bu durumların tamamı gelişime ne kadar açık olunduğunu da gösteriyor. Yine de hızlı aksiyonlar alınabilmesi için sanal paraların desteklenmesi gerektiği de ortadadır.

Kripto Para Piyasası Güvenilir mi?

10 senelik bir geçmişe sahip olan bu piyasanın yeteri kadar güven sağladığı düşünülmese de milyonlarca sanal paranın hala yatırım almaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle de Blockhain teknolojisi sayesinde alt yapısı güçlendirilen bu piyasada genel bir güven sorunu yaşanabilmektedir. Bu yüzden bir süre daha zamana ihtiyacı olan sanal para piyasasında genelde kar ve kazanç odaklı işlem yapıldığı için yatırımcıların da dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Elbette risk ve fırsatları beraberinde getiren kripto para piyasası hakkında daha fazla bilgi elde etmeniz gerekir.

Kripto Para Piyasasındaki Fırsatlar Nelerdir?

Bu piyasada fırsatlar olduğu gibi bazı riskler de bulunuyor. İlk olarak kripto paraların geleceği hakkında araştırma yapmadan önce geçmiş dönem analizleri incelenmelidir. Pek çok yorumun yer aldığı platformlarda da yeteri kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak buna rağmen 2018 yılı düşüşleri nedeniyle bu piyasayı riskli gören yatırımcı sayısı bir hayli fazladır. Günümüzde sanal paraların lideri olan Bitcoin değer kazanmaya devam ediyor. Bu durum diğer sanal paraları da olumlu etkilediği için bazı fırsatları beraberinde getirebilir.

 

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara