Tarım Kredisi Veren Bankalar ve Gerekli Belgeler

Pek çok banka çiftçilere kredi imkanı sunmaktadır. Bu yüzden tarım kredisi veren bankalar 2019 yılında da merak konusu olmaktadır. Onlarca banka bu konuda çiftçilere destek olurken bazı şartlara göre hizmet sunmaya devam etmektedir. Ayrıca hazırlanacak belgelerle birlikte kredi skoru değerlendirmesi de yapılmaktadır.

Tarım ve Çiftçi Kredisi için Gerekli Evraklar

Çiftçilik belgesi başta olmak üzere nüfus cüzdanı, tarımsal işletmenin kira kontratı veya tapu kaydı ve teminat belgeleri, çiftçi kredisi için gerekli olan belgelerdendir. Ayrıca bilanço ile çalışan işletmeler son 3 seneye ait olan gelir tablosuyla birlikte kredi alabilir. Bankalar bu belgelere ek olarak farklı evraklar da talep edebilir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi Şartları

Tarımsal faaliyetlerde bulunan herkesin tarım kredisi veren bankalar üzerinden hizmet alabileceği unutulmamalıdır. Buna ek olarak teminat göstermek ve ürünün sigortalama sürecinin kabul edime şartıyla rahatlıkla çiftçi kredisi alınabilmektedir. Günümüzdeki pek çok banka uygun faiz oranlarıyla sunduğu bu kredi için ön şartlar belirleyebilir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Ziraat Bankası başta olmak üzere Fibabanka, Akbank, Denizbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, TEB, Şekerbank ve İş Bankası, çiftçi kredisi veren bankalardandır. Bankalara yapacağınız başvurularda farklı finansman ürünlerinden yararlanabilir ve işletmenizi büyütebilirsiniz. Ya da ilk kez tarımsal faaliyetler için makine ve teçhizat satın alma konusunda da bu bankalarla iletişime geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

İşletme edindirme, taksitli tarım destek, üretim destek, organik tarım ve arazi alım gibi pek çok alanda kredi imkanı sunan Ziraat Bankası, 2 yıl geri ödemesiz kredi vermektedir. Ayrıca modern basınçlı sulama sistemleriyle beraber küçük ekipman kredileri de sunan bankanın faiz oranları değişmektedir.

TEB Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası gibi tarım kredisi veren bankalar arasında olan ve farklı alanlarda hizmet veren TEB, organik tarım, hasat ve sözleşmeli üretim kredisi vermektedir. Ayrıca yatırım amaçlı olarak arazi alım kredisi, traktör kredisi, çiftlik inşası ve seracılık kredisi gibi alanlarda da çalışmalarına devam etmektedir.

Şekerbank Çiftçi Kredisi

Tarım kredisi olarak da adlandırılan bu kredide faiz oranları özel olarak sunulmaktadır. ÇKS belgesine sahip olan ve kredi skoru yüksek olan her çiftçi bu krediden yararlanabilir.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara