Türkiyedeki Emlak Piyasasının Sorunları

Türkiyedeki Emlak Piyasasının Sorunları

Son yıllarda ülkemizde emlak piyasalarında canlılık söz konusudur. Inşaat sektörü ile bağlantılı bir gelişme gösteren emlak sektörü gelişmeye ve değişmeye açık hale gelmektedir. Konut alımları tüketim ve yatırım amaçlı olmak üzere iki yönde yapılmaktadır. Bu yönden ele alacak olursak günümüzde konut alımları yatırımdan çok tüketim amaçlı olmaktadır. Konut sektöründe faiz ve fiyatların yüksek olması buna ek olarak vadelerin kısa olması orta gelir grubu hizmet alanların konut sahibi olmalarını zorlaştırmaktadır.

Ekonomik durumların etkisi göz ardı edildiğinde emlak temel ihtiyaç olarak değerlendirilmektedir. Arz fazlası olması nedeniyle emlak firmaları da belirledikleri fiyatlardan satamıyorlar. Bununla birlikte bankalarda sağlanan faiz oranlarındaki düşük oranlar bir yandan sektörü canlandırmaya yönelik atılan bir adım olsa da öte yandan bankaları zarara uğratmaktadır. Ekonomi sarmalı içerisinde bir alanda meydana gelen olumlu gelişmeler diğer bir alanda olumsuzluklara yol açabiliyor.

Sektördeki Sorunların Çözümü

Emlak piyasasında yaşanan problemlerin çözümü için hükümet teşvik planlarını devreye sokma yolunda önemli adımlar atmaktadır. Bu doğrultuda kdv ve tapu harç oranlarında indirim yapılması teşvik planları arasında yer alıyor. Emlak piyasası faiz oranlarından en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alıyor.

Piyasa bu sebeple dalgalanmalara maruz kalıyor. Bankalar bu anlamda konut faizlerinde indirime olanak sağlamaktadır. Konut sektöründeki sorunların başında yer alan sorun, arz fazlası ve sektör şirketlerinin yüksek borçluluk oranıdır. Para ve sermaye piyasalarının getirisinin yüksek olması yatırımcıları konut yatırımlarından uzaklaştırıyor.

Düzenlemeler Sonucu Ne Olacak?

Emlak sektöründe hizmet veren kişilerle ilgili mesleki yeterlilikleri denetim altına alınacaktır. Bunun en önemli sebebi; nitelikli hizmet sağlayıcılar yetiştirip, yeterlilik sahibi olmayanların bu sektörde varlığını devam ettirmesini engellemektir. Bu sektördeki işletmelerin fiziki durumlarıyla ilgili belirli standartlar getirilecektir.

Aynı zamanda emlakçıların aldığı komisyon oranları da değiştirilecektir. Konut sektöründeki stokların erimesi yapılan teşvikler ve yapısal gelişmelere doğru orantılı şekilde süreklilik kazanacaktır. Piyasaların hareketlenmesi hem hizmet alıcıları hem de hizmet sağlayıcıları sevindirecektir. Sonuç olarak Türkiye emlak sektörü ekonomik sarmalın elemanlarını dengeli kullanabildiği takdirde hem alıcılar hem de satıcılar için uygun ortam sağlanacaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 11 yazı
Bülent Yakut
Bülent Yakut
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara