Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Hayatın getirdiği durumlar göz önünde bulundurulduğunda ve yapılan istatistikler incelendiğinde, kişilerin kredi kartı borçları sebebi ile yasal takibe düştükleri gözlemlenebilmektedir. Yasal takibe düşen kredi kullanıcılarının, yeni bir kredi çekmesi veya kredi kartı kullanması, bankalar tarafından neredeyse imkânsız hale getirilmektedir. Çünkü buda en önemli olan, bankaların kendini güvende hissetmesi ve bir güvence gösterilmesidir. Yasal takipte olanlara kredi imkânı verilmesi hususunda ise bankalar pek çok farklı sistemi kullanıcılarına sunuyor. Ancak bunun için talep ettikleri şartlar ve istedikleri belgeler oldukça fazla. Bu şartlar ve belgeler yerine getirildiğinde, bankalardan yasal takipte olunsa bile kredi alınma imkânı bulunmaktadır.

Hangi Şartlarda Yasal Takipte Olan Kişilere Kredi Veriliyor?

Özellikle son zamanlarda artan ve kişileri mağdur etmeye başlayan kredi kartı borçlarının, çeşitli sebepler ile kapanması hususunda zorluk çekiliyor. Bu zorluklar sonucunda, borçları kapatmak için de kullanıcıların ilk çaresi yeni bir kredi çekmek oluyor. Ancak tüm bunlara rağmen, bankaların zorlaştırdıkları sistemler sebebi ile yasal takipte olanlara kredi verilmesi pek de mümkün gözükmemektedir. Bu durumdan farklı olarak, bazı şartlar ile bu tarz krediler verilebilmektedir. Ancak burada önemli olan;

  • Kişinin hali hazırda çalışmakta olduğu işi,
  • Kişinin bu işten ne kadar para kazandığı,
  • Yasal takibe düşen borcun miktarı,
  • Ne kadar süredir borcun yasal takibe düştüğü gibi durumları karşılaştıran bankalar, yasal takipte olan kişilere kredi imkânını genişletebiliyor. Elbette ki bunun için gerekli olan belgelerin ve şartların yerine getirilmesi mühimdir.

Yasal Takipte Olanlar Hangi Şartlarda Kredi Alabilir?

Aldığı kredi sonucunda yasal takibe düşen kişiler, belirli şartları yerine getirdiklerinde tekrar kredi alabiliyor. Ama bunun için bankaların istedikleri ve talep ettikleri ise her geçen yıl daha fala artıyor. Özellikle yasal takipte olanlara kredi verme hususunda yüksek faizde kullanıcıların belini büken tarafların başında gelmektedir. Bu şekilde kredi almak isteyen kişilerin ise;

  • Kefil göstererek kredi başvurusunda bulunması,
  • Mevduat karşılığında kredi talebinde bulunması,
  • Herhangi bir taşınmazın ipotek gösterebilmesi gerekmektedir. Ancak bu kurallar dâhil edildiğinde, yeni bir kredi talebinde bulunan kişiler kredi imkânından yararlanabilir.

Son olarak bankalarda yasal takip süreci konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yani sürecin ne zaman başladığına dair bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara