Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu? 2019 Destekleri

65 yaş ve üzerindeki kişilerin alabileceği yaşlılık maaşıyla ilgili son zamanlarda kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri de yaşlılık maaşı ne kadar oldu sorusudur. 2022 sayılı kanuna göre güncellenen ve duyurusu yapılan bu desteğin aynı zamanda devlet destekleri kapsamında olduğu bilinmektedir. Emekli maaşı artışına göre değişen bu destekle ilgili bilmeniz gerekenler yazımızın devamında paylaşılmıştır.

2019 Yaşlılık Desteği Ne Kadar?

2019 yılında 601 TL olarak verilen bu desteğin memur maaş kat sayısına göre belirlendiği unutulmamalıdır. Ayrıca 2018 yılına göre yüzde 10 oranında artış gösteren yaşlılık desteğinde bazı şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. İlk olarak gelir düzeyi araştırılan kişilerin 65 yaş aylığı alması için farklı bir destekten yararlanmıyor olması önemlidir.

65 Yaş Maaşı Başvuru Şartları

65 yaş maaşı başvuru şartları yine kanunlarla belirlenmiştir. Bu şartlara bakacak olursak;

  • 65 yaşının doldurulmuş olması
  • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması
  • Nafaka alınmıyor olması
  • Farklı bir destekten faydalanılmaması şeklindedir.

Bu şartlara ek olarak bir de aylık net gelirin 484 TL’nin altında olması gerekmektedir. Yapılan incelemelerde genelde hane halkının toplam gelirine bakılmaktadır. Bununla beraber var ise aile bireylerinin gelirleri de incelenmektedir. Sadece muhtaç kişilere verilen bu destekle ilgili ayrıca yaşlılık maaşı ne kadar oldu gibi sorular sürekli araştırılmaktadır. Son olarak fakirlik belgesi olmayanlara bu desteğin yapılmadığı unutulmamalıdır.

2019 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?

Şu an için 601 TL olarak uygulanan yaşlılık desteği, emekli maaşına göre güncellendiği için yapılacak zamlarla beraber artmaya devam edecektir. Başvuru sürecinde daha kapsamlı ve net bilgiler, başvuru sahiplerine aktarılmaktadır. Yani memur maaş kat sayısına göre uygulanan bu destek, 2018 yılına göre yüzde 10 oranında artış yaşamıştır. 2020 için uygulanacak desteğin oranı da artarak genel bir duyuruyla yayımlanacaktır.

Yaşlılık Desteği Başvuru Süreci

İkamet edilen bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapılan bu destekte kişilerin aylık gelirine bakılmaktadır. Aylık 484 TL’yi geçmemesi gereken gelir durumu var ise hane halkına göre değerlendirilmektedir. O halde yaşlılık maaşı ne kadar oldu sorusuna ek olarak gelir durumuna bakıldığı ve şartlara göre destek sunulduğu da yasalarla beraber bireylerle paylaşılmıştır.

Yazar Hakkında
Toplam 62 yazı
uyazar
uyazar
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara